دانشنامه فرزند

همه چیز درباره دیابت بارداری
دیابت بارداری

دانشنامه فرزند: یکی از مشکلات شایع در دوران بارداری، دیابت بارداری است. احتمال ابتلا به این بیماری در زنان با اضافه وزن، بیشتر می شود.

آیا دیابت بارداری به جنین آسیب می رساند؟

در صورتی که این بیماری کنترل نشود عواقب خطرناکی در پی خواهد داشت اما این بیماری به سادگی قابل کنترل است و تا زمانی که زود تشخیص داده شود به شما و جنین تان آسیبی نخواهد رساند.

چه عواملی باعث دیابت بارداری می شوند؟

در برخی زنان، هورمون های جفت و شرایط بارداری با متابولیسم (سوخت و ساز قند) تداخل دارد و در بعضی افراد به خصوص دارای اضافه وزن، با سابقه خانوادگی دیابت و کسانی که مبتلا به سندرم پلی کیستیک تخمدان هستند ممکن است منجر به دیابت بارداری گردد. دیابت بارداری معمولا بین هفته های 24 تا 28 بارداری شروع می شود زمانی که بدن نمی تواند به اندازه کافی انسولین تولید کند تا با گلوکزی که در جریان خون برای رشد جنین افزایش یافته مقابله کند.

نکته: اغلب زنانی که دچار دیابت بارداری می شوند هیچ علائمی ندارند به همین دلیل لازم است در زمان های مشخص شده توسط پزشک، آزمایش های قند خون و تست تحمل گلوکز را انجام دهید.

مقادیر غیر طبیعی در آزمایش قند خون و تست تحمل گلوکز قبل از انجام آزمایش قند خون ناشتا باید به مدت 8 ساعت از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید. در صبح روز آزمایش به شما یک محلول گلوکز (قند) داده می شود پس از آن یک ساعت و نیز دو ساعت بعد از مصرف گلوکز، قند خون بررسی می شود. اگر میزان قند خون ناشتا بیش از 95 mg/di و میزان قند خون یک ساعت بعد، بیش از 180 mg/di و دو ساعت بعد بیش از 155 mg/di باشد غیر طبیعی است و نیاز به بررسی های بیشتر می باشد.

درمان دیابت بارداری

شما باید میزان قند خون خود را در محدوده طبیعی نگه دارید. این کار را باید از طریق رعایت برنامه غذایی مناسب، داشتن فعالیت بدنی و در صورت نیاز، تزریق انسولین انجام دهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...