دانشنامه فرزند

بارداری بعد از سقط جنین
بارداری

دانشنامه فرزند: برای بارداری مجدد پس از سقط جنین بهتر است به بدن تان زمان بدهید. سقط جنین به از دست دادن جنین تا قبل از هفته بیستم بارداری اطلاق می شود. احتمال سقط جنین معمولا در سه ماهه اول بارداری بسیار بالاست و به طور معمول اگر سه ماه اول بارداری با موفقیت بگذرد، خطر از دست دادن جنین نیز به شدت کاهش پیدا می کند.

شرایط بعد از سقط جنین

سقط جنین برای زنان باردار علاوه بر سختی و رنج های جسمی، ناراحتی روحی نیز به همراه دارد و در بسیاری از موارد افراد را برای بارداری مجدد نگران می کند. سقط جنین در بارداری اول به این معنا نیست که شما نمی توانید باردار شوید و بارداری موفقی داشته باشید بلکه آمار نشان می دهد که حدود ۸۵ درصد از زنانی که یک بار سقط جنین داشته اند، دفعه بعد بارداری موفقی را تجربه کرده اند.

چند وقت بعد از سقط جنین بارداری امکان پذیر است؟

معمولا بعد از یک بار سقط جنین پزشکان انجام آزمایشی را توصیه نمی کنند زیرا شانس بارداری موفق در فرد کم نشده است. در بسیاری موارد سقط های سه ماهه اول به دلیل ناهنجاری های کروموزومی می باشد که در بارداری های بعدی رخ نمی دهد. بدن شما بعد از سقط جنین نیاز به بازسازی دارد و مدتی طول می کشد تا رحم خود را بازسازی کند و پوشش دیواره آن قوی و سالم شود. مدت زمانی که پزشک به زنان مختلف، برای اقدام به بارداری توصیه می کند متفاوت است و این مدت زمان با توجه به شرایط روحی و جسمی فرد در نظر گرفته می شود. به طور کلی اگر خانمی از شرایط روحی و جسمی خوبی برخوردار باشد می تواند پس از گذشت دو یا سه دوره قاعدگی از سقط، اقدام به بارداری کند.

در صورتی که پزشک بعد از گذشت سه ماه به شما گفت که هنوز بدن شما آماده نیست نباید نگران باشید زیرا ترمیم رحم در برخی افراد زمان بیشتری نیاز دارد، از همین رو پزشکان به برخی از خانم ها توصیه می کنند بعد از سقط جنین بین شش ماه تا یک سال صبر کنند و بعد از این دوران اقدام به بارداری مجدد کنند.

چه قدر احتمال دارد دوباره سقط جنین رخ دهد؟

در بیشتر خانم ها سقط جنین تنها یک بار رخ می دهد. تنها پنج درصد زنان باردار، دو سقط متوالی را تجربه می کنند و کمتر از یک درصد، سه سقط پشت هم یا بیشتر را تجربه خواهند کرد.

آزمایشات لازم برای بارداری مجدد پس از سقط جنین

اگر دو بار سقط جنین داشتید برای بارداری مجدد آزمایش های زیر توصیه می شود:

  • آزمایش خون: این آزمایش برای بررسی مشکلات احتمالی هورمونی یا سیستم ایمنی توصیه می شود.

  • تست کروموزومی: برای این تست خون شما و همسرتان بررسی می شود. بافت حاصل از سقط نیز در صورتی که در دسترس باشد ممکن است مورد آزمایش قرار بگیرد.

  • سونوگرافی: این سونوگرافی ممکن است از روی شکم یا ترانس واژینال انجام شود.

  • هیستروسکوپی (آندوسکوپی رحم): این آزمایش جهت بررسی رحم و لوله های فالوپ انجام می شود.

  • هیستروسالپینگوگرافی یا عکس رنگی رحم

  • سونوهیستروگرام: این آزمایش به پزشک کمک می کند تا مشکلات موجود در دیواره رحم را بررسی کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...