دانشنامه فرزند

درمان خانگی زردی نوزاد
زردی نوزاد

دانشنامه فرزند: در هفته اول پس از تولد ممکن است فرزندتان (به خصوص اگر نارس باشد) دچار زردی شود. زردی در نوزادان اغلب در روز دوم یا سوم پس از تولد آغاز می شود و تا روز دهم برطرف می گردد. زردی جزو اولین مشکلاتی است که پس از تولد فرزندتان با آن روبرو می شوید، بنابراین ممکن است خیلی نگران شوید و یا بترسید، اما باید بدانید این مسئله در اکثر موارد مشکلی ایجاد نمی کند.

زردی در صورتی رخ می دهد که کبد نوزاد شما به قدر کافی بالغ نشده باشد که ماده ای به نام «بیلی روبین» را بشکند. معمولا چند روزی طول می کشد تا فرزند شما به خوبی پستان را بگیرد و مکیدن را درست انجام دهد. افزایش تعداد دفعات شیردهی باعث تحریک پستان ها برای تولید شیر بیشتر می شود. هر چه شیردهی بیشتر انجام شود تعداد دفعات اجابت مزاج کودک بیشتر می شود و این دو عامل به پایین آمدن میزان بیلی روبین کمک می کند. شیردهی را متوقف نکنید، شیر مادر بهترین غذا برای فرزند شماست. زردی ممکن است در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند کمی بیشتر از نوزادی که شیر خشک می خورد طول بکشد که مسئله مهمی نیست.

در صورتی که زردی فرزند شما شدید باشد ممکن است پزشک توصیه کند نوزاد را زیر نور آبی قرار دهید (نور درمانی). هر چند نور خورشید به درمان زردی کمک می کند اما توصیه نمی شود نوزاد را لخت کنید و در معرض نور آفتاب قرار دهید. در این روش از لامپ های مخصوص نور درمانی استفاده می شود. در زمان نور درمانی چشم و آلت تناسلی نوزاد را بپوشانید.

هشدار: دادن آب یا آب قند کمکی به کاهش زردی نمی کند.

خوشبختانه برای کنترل زردی آزمایشگاه ها معمولا نتیجه آزمایش سطح بیلی روبین خون را در کمتر از ۲ ساعت به شما تحویل می دهند. ضمن آن که دستگاه های اندازه گیری زردی به روش پوستی و بدون نیاز به خون گیری در حال حاضر در برخی مراکز درمانی به کار می روند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نوزاد تازه متولد شده» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 3.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...