دانشنامه فرزند

جنسیت جنین چگونه تعیین می شود؟
لقاح

دانشنامه فرزند: سال هاست که دانشمندان اعلام کرده اند هر یک از والدین نیمی از ساختار ژنتیکی فرزندشان را تامین می کنند. درباره تعیین جنسیت نیز این مسئله صادق است. به نحوی که کروموزوم جنسی هر فرد یکی از پدر و یکی از مادر تامین شده است. دو نوع کروموزوم جنسی X و Y در بدن وجود دارد.

سلول جنسی زن (تخمک) دارای فرمول XX است و به فرزندش می تواند فقط یک کروموزوم X بدهد، اما سلول های جنسی مرد (اسپرم) دارای دو نوع کروموزوم X و Y هستند بنابراین بسته به این که کدام نوع اسپرم (حاوی X و Y) با تخمکی که حاوی کروموزوم X است ترکیب شود جنسیت جنین مشخص می شود. اگر اسپرم حاوی کروموزوم Y موفق به نفوذ در تخمک شود جنین پسر خواهد بود و اگر اسپرم حاوی X به تخمک وارد شود جنین دختر خواهد بود.

نکته: تمام روش های توصیه شده برای تعیین جنسیت جنین، پیش از وقوع بارداری موثرند، حتی چند ثانیه پس از لقاح دیگر نمی توان جنسیت جنین را تغییر داد زیرا بلافاصله پس از ورود اولین اسپرم به تخمک، غشای محکمی در اطراف آن ایجاد می شود که دیگر اجازه ورود اسپرم دیگری را نمی دهد.

یکی از مسائل مهمی که سبب تعیین جنسیت جنین می شود ویژگی های متفاوت اسپرم هاست. اسپرم های حاوی X (مولد دختر) از نظر سرعت حرکت، محیط مناسب زندگی، طول عمر و ... با اسپرم های Y (مولد پسر) متفاوت هستند. این تفاوت ها در کنار تفاوت هایی که غشای تخمک، شرایط محیطی رحم و بسیاری از عوامل شناخته شده و ناشناخته دیگر وجود دارد جنسیت جنین را رقم می زند.

اسپرم های حاوی X از اسپرم های حاوی Y کمی بزرگ ترند بنابراین اسپرم های X به سبب حجیم بودن حرکت کندتری دارند، اما از سویی دیگر میزان PH محیط داخلی رحم که به طور طبیعی کمی اسید دارد نیز بر طول عمر اسپرم ها تاثیر می گذارد. اسپرم های حاوی Y در محیط رحم دوام کمتری دارند. در عوض اسپرم های مولد دختر در محیط اسیدی طول عمر بیشتری دارند.

زمان تخمک گذاری و وقوع عمل لقاح نقش مهمی در تعیین جنسیت فرزند دارد. اگر لقاح در فاصله کمتر از 12 ساعت از زمان تخمک گذاری به وقوع بپیوندد احتمال پسر دار شدن بیشتر است، اما به سبب دوام کمتری که اسپرم های حاوی Y دارند اگر لقاح بعد از یک روز از تخمک گذاری مادر صورت گیرد احتمال دختر دار شدن بیشتر خواهد شد. بنابراین آنچه اهمیت دارد دانستن زمان تخمک گذاری است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 3.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...