دانشنامه فرزند

غربالگری دوران بارداری
غربالگری

دانشنامه فرزند: در دوران بارداری آزمایش هایی تحت عنوان تست های غربالگری به شما توصیه می شود که هدف از انجام آن ها بررسی و تشخیص زود هنگام هر نوع مشکل یا عارضه ای از قبیل بیماری های عفونی، سندرم داون و یا اختلالات ساختاری در سلامت جنین است.

غربالگری چیست؟

به طور کلی غربالگری به روش هایی گفته می شود که به کمک آن می توان افرادی که در معرض خطر بیشتر برای ابتلا به یک عارضه خاص هستند را شناسایی کرد. انجام تست های غربالگری این امکان را به شما می دهد که در سریع ترین زمان ممکن نسبت به مداخلات درمانی موثر اقدام کرده و یا در خصوص خطرات احتمالی مطرح شده در مورد سلامت خود و جنین تان تصمیمات آگاهانه و روشن تری اتخاذ کنید.

در تست های غربالگری چه آزمایش هایی انجام می شود؟

غربالگری دوران بارداری شامل سونوگرافی، آزمایش خون و یا تلفیقی از هر دو می باشد. سونوگرافی می تواند اختلالات ساختاری نظیر اسپینابیفیدا را شناسایی کند و آزمایش خون نیز در شناسایی اختلالات موروثی مانند سلول داسی شکل مفید خواهد بود. انجام همزمان آزمایش خون و سونوگرافی برای یافتن خطرات مربوط به ناهنجاری های کروموزومی مانند سندرم داون کمک می کند.

آیا نتایج غربالگری دقیق و قابل اعتماد هستند؟

تست های غربالگری معمولا نمی توانند وجود یا عدم وجود یک مشکل را به طور قطع پیش بینی کنند، بلکه تنها مشخص می کنند شما در گروه پرخطر یا کم خطر قرار دارید. در صورت بالا بودن احتمال خطر در شما انجام آزمایش های تشخیصی توصیه می شود. تست تشخیصی با دادن پاسخ روشن «بله» یا «خیر» وجود یا عدم وجود مشکل را به طور دقیق مشخص خواهد کرد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...