دانشنامه فرزند

درمان درد و گرفتگی عضلات در بارداری
بارداری

دانشنامه فرزند: اگر در دوران بارداری خود احساس گرفتگی واژن، ترشحات واژن یا خونریزی همراه با سرگیجه دارید یا اگر درد شکم همراه با انقباض بود باید به پزشک مراجعه نمایید. پیش از مصرف هر گونه مکملی با پزشک خود مشورت کنید.

گرفتگی عضلات را می توان با افزایش تحرک بدن و ورزش های سبک کاهش داد. اما پیش از ورزش باید با پزشک مشورت کنید. دراز کشیدن بر روی سطح صاف به یافتن مرکز درد کمک می کند. هر زمانی که در شکم احساس درد یا گرفتگی کردید بر روی سطحی صاف دراز بکشید و مرکز درد را پیدا کنید. کیسه آب گرم را بر روی مرکز درد قرار دهید. اگر در این هنگام در اطراف کیسه احساس ورم و قرمزی کردید بلافاصله کیسه آب را بردارید.

گاهی اوقات درد به خاطر کمبود آب بدن است. در طول بارداری بدن شما روزانه به حداقل ۸ لیوان آب احتیاج دارد. ورزش سنگین باعث پشت درد می شود. اگر ورزش می کنید، سعی کنید مدتی استراحت کنید. گاهی درد به خاطر نفخ یا گاز معده می باشد، از مصرف غذاهای نفاخ جلوگیری کنید.

برای جلوگیری از درد پا مدت زیادی نایستید و در حالت ایستاده نیز سعی کنید از روش ایستادن درست استفاده کنید. ورزش های کششی منظم باعث آرام شدن عضلات می شوند. بعد از بیدار شدن و پیش از خوابیدن این ورزش ها را انجام دهید تا از گرفتگی عضلات جلوگیری کنید. پیش از انجام این ورزش ها نیز با پزشک مشورت کنید.

از ورزش های خسته کننده اجتناب کنید، زیرا باعث افزایش فشار و تنش بر روی ماهیچه ها و عضلات می شود. این کار باعث انقباض و گرفتگی خواهد شد. پا درد ممکن است به دلیل لخته شدن خون باشد بنابراین بهتر است به پزشک مراجعه کنید. با خوابیدن به سمت چپ (بغل) جریان خون را در قسمت پایین بدن افزایش دهید. این کار باعث تامین خون مورد نیاز عضلات می شود.

ایروبیک در آب یا یوگا می تواند باعث کاهش درد و گرفتگی عضلات شود. در هنگام خواب پاها را بالاتر از بدن قرار دهید، این کار باعث افزایش جریان خون می شود. ماساژ نیز ورم را کاهش و جریان خون را افزایش می دهد.

برای کاهش پشت درد از کفش های مناسب و راحت استفاده کنید. در هنگام نشستن تکیه کنید و بالشتی پشت خود قرار دهید. در روز ۸ ساعت بخوابید و در هنگام خواب بالشتی نرم بین پاها بگذارید. هنگامی که می نشینید پشت را صاف کنید و پاها را بالاتر از سطح بدن قرار دهید.

مکمل های منیزیم و کلسیم باعث کاهش گرفتگی عضلات می شود. غذاهای حاوی میکرو ویتامین ها و مواد معدنی مصرف کنید. پیش از خواب در دو قدمی دیوار بایستید، کف دست ها را بر روی دیوار بگذارید و بدن را به سمت جلو تکیه دهید، پاشنه پا بر روی زمین باشد. این حالت کشش را ده ثانیه ادامه دهید و ۵ ثانیه استراحت کنید. این کار را سه بار انجام دهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...