دانشنامه فرزند

آلرژی به اسپرم
اسپرم

دانشنامه فرزند: بین دو تا پنج درصد زنان و مردان در جهان دچار مسئله ای به نام آلرژی به اسپرم هستند. اهمیت این مسئله به این علت است که هم از نظر روابط جنسی مشکل ساز است و هم می تواند منجر به اختلال باروری شود.

علت بروز آلرژی به اسپرم

بدن فردی که به اسپرم آلرژی دارد در تماس با اسپرم، آن را بیگانه قلمداد می کند و شروع به ساخت آنتی بادی علیه آن کرده تا آن را از بین ببرد. علت اصلی واکنش بدن شما به دلیل یک گلیکو پروتئین رخ می دهد که توسط غده پروستات ترشح می شود و در مایع اسپرم وجود دارد. البته حساسیت ممکن است فقط به اسپرم یک شخص خاص باشد.

علائم آلرژی به اسپرم

علائم این مشکل حدود ۱۰ الی ۲۰ دقیقه پس از تماس بدن با اسپرم (بعد از مقاربت جنسی) شروع به ظهور می کند. این علائم ممکن است به صورت موضعی باشد و یا گاهی کل بدن را درگیر کند. اگر علائم موضعی باشد سوزش، درد، تورم و قرمزی در ناحیه تناسلی رخ می دهد، حتی ممکن است آلرژی به صورت عفونت های مکرر واژن خود را نشان دهد. در صورت بروز علائم زیر فورا به پزشک مراجعه نمایید. چون عدم درمان ممکن است منجر به بروز آنافیلاکسی شود که بسیار خطرناک است:

  • احساس تنگی در قفسه سینه
  • احساس ضعف
  • سرگیجه
  • بیهوشی
  • خس خس سینه
  • ورم
  • مشکل در تنفس

تشخیص مشکل آلرژی به اسپرم

  • آزمایش داخل پوستی پزشک از تکنیکی به اسم آزمایش درون پوستی برای تایید حساسیت به اسپرم استفاده می کند. به طور معمول مقدار کمی از اسپرم همسر در زیر پوست تزریق می شود تا حساسیت به اسپرم تایید شود.

  • استفاده از کاندوم این روش ساده ترین راه برای تشخیص حساسیت است. اگر علائم آلرژی به پلاسمای منی پس از رابطه جنسی محافظت شده ظاهر نشوند، در این صورت شما به اسپرم همسرتان آلرژی دارید.

راه درمان آلرژی به اسپرم

ساده ترین راه برای کنار آمدن با آلرژی به اسپرم این است که هیچ گونه تماسی با مایع منی برقرار نشود و در هنگام مقاربت از کاندوم استفاده شود. یکی دیگر از گزینه ها چالش مدرج مایع منی در سیکلوژست است. در این روند پزشک مایع منی رقیق شده همسر را به مدت ۲۰ دقیقه در واژن فرد قرار می دهد و غلظت آن را به طور مرتب افزایش می دهد تا جایی که بتواند مایع منی خالص را بدون مشکل تحمل کند.

اختلال در باروری در اثر آلرژی به اسپرم

بچه دار شدن برای افرادی که دچار حساسیت به اسپرم هستند دشوار است. دلیل آن این است که گلبول های سفید خون هنگام وارد شدن اسپرم به بدن به آن حمله می کنند و در نتیجه احتمال ورود آن به تخمک زن به طور قابل توجهی کم می شود، اما به این معنی نیست که اگر خانمی به اسپرم همسرش آلرژی داشته باشد نمی تواند از او باردار شود. بیماران با قرار گرفتن تحت روش های حساسیت زدایی و یا با لقاح مصنوعی می توانند این مشکل را حل کنند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 3 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...