دانشنامه فرزند

پایین آوردن تب نوزاد
تب نوزاد

دانشنامه فرزند: شیرخواران به دلایل زیادی ممکن است دچار تب شوند. از کودکان بزرگ تر از سه ماه در صورت داشتن تب خفیف می توان در خانه مراقبت کرد اما در خصوص کودکان سه ماهه یا کمتر با مشاهده تب باید فورا به پزشک رجوع کرد.

آیا فرزند من تب دارد؟

دمای معمولی کودک حدود 37 درجه سانتی گراد می باشد. این درجه حرارت صبح تا عصر ممکن است کمی تفاوت پیدا کند، همچنین به طور معمول درجه حرارت بدن هنگام بیدار شدن از خواب و بعد از ظهر و عصر کمی کمتر است. در صورتی که دمای بدن کودک 38 درجه به بالا در روش اندازه گیری دما از مقعد و 37.5 درجه سانتی گراد به بالا در سایر روش های اندازه گیری باشد به این معناست که کودک تب دارد.

چگونه می توان تب کودک را کاهش داد؟

  • لباس های کودک را تنظیم کنید. لباس خنک به تن او کنید و برای روی کودک از یک ملحفه یا نهایتا یک لحاف سبک استفاده کنید.

  • گرم نگه داشتن کودکی که تب دارد ممکن است باعث تشدید بیماری او شود پس چنین تصوری که کودک را گرم کنیم تا عرق کند و تبش پایین بیاید غلط است. خانه و اتاق کودک را خنک نگه دارید.

  • یک حمام با آب ولرم (نه سرد) می تواند در کاهش تب کودک موثر باشد. آب سرد دمای بدن کودک را به طور ناگهانی پایین می آورد و باعث ایجاد لرز در او می شود. بعد از حمام بلافاصله او را خشک کنید و یک لباس سبک بپوشانید.

  • یکی از عوارض احتمالی تب، کم آبی بدن است پس در صورتی که کودک شما دچار تب شد با شیردهی مکرر از کم آب شدن بدنش پیشگیری کنید.

  • اگر فرزند شما بیش از سه ماه دارد مقدار کمی استامینوفن می تواند موثر باشد. ایبوپروفن در کودکان بالای شش ماه توصیه می شود. برای تعیین دوز مناسب حتما به پزشک مراجعه کنید. دوز دارو معمولا بر اساس وزن کودک مشخص می شود. اگر تب کودک شما خفیف است نیازی به مصرف دارو نمی باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...