دانشنامه فرزند

پارگی زودرس کیسه آب در بارداری
زایمان زودرس

دانشنامه فرزند: پارگی کیسه آب زمانی رخ می دهد که کیسه غشای حامل جنین و مایع آمنیوتیک قبل از زایمان پاره شود. در اغلب موارد پارگی کیسه آب باعث شروع فرآیند زایمان شده و مداخله بیشتر لازم نیست.

علائم و نشانه های پارگی کیسه آب

علامت پارگی کیسه آب، نشت و خروج مایع از واژن است. راه تشخیص مایع آمنیوتیک از ادرار این است که بوی آن را استشمام کنید. اگر بوی آن مانند بوی آمونیاک باشد احتمالا ادرار است اما اگر بوی آن تا حدی شیرین باشد ممکن است مایع آمنیوتیک باشد.

علت پارگی کیسه آب

در اغلب موارد پارگی کیسه آب ناشناخته است. برخی از عوامل خطر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • عفونت های رحم، دهانه رحم یا واژن
  • کشش بیش از حد غشای آمنیوتیک
  • سیگار کشیدن
  • سابقه عمل جراحی و یا بیوپسی (نمونه برداری) گردن رحم
  • سابقه پارگی زودرس کیسه آب در بارداری قبلی

پارگی کیسه آب بعد از ۳۷ هفتگی

اگر شما هفته ۳۷ بارداری را رد کرده باشید، نوزادتان آماده به دنیا آمدن است. در صورتی که کیسه آب تان پاره شده باشد می توانید مدت کوتاهی صبر کنید تا زمانی که زایمان شما شروع شود و یا این که می توانید داروهایی برای القای زایمان دریافت کنید.

پارگی کیسه آب بین هفته های ۳۴ تا ۳۷ بارداری

اگر کیسه آب شما در این هفته ها پاره شود احتمالا پزشک روش القای زایمان را پیشنهاد خواهد کرد. این روش هم برای نوزادتان امن تر است و هم احتمال ابتلا به عفونت در شما کاهش می یابد.

پارگی کیسه آب قبل از هفته ۳۴ بارداری

اگر کیسه آب شما قبل از ۳۴ هفته پاره شود مشکل جدی تر خواهد بود. اگر هیچ نشانه ای از عفونت وجود نداشته باشد ممکن است پزشک توصیه کند استراحت بیشتری داشته باشید همچنین داروهای استروئیدی برای کمک به سرعت رشد ریه های جنین تجویز می کند. ممکن است برای جلوگیری از ابتلا به عفونت آنتی بیوتیک برای شما توصیه شود. شما و جنین تان تحت مراقبت و کنترل دقیق در بیمارستان قرار خواهید گرفت. هنگامی که ریه های جنین به اندازه کافی رشد کردند پزشک القای زایمان را شروع خواهد کرد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زایمان» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...