دانشنامه فرزند

مراقبت های لازم در اوایل بارداری
اوایل بارداری

دانشنامه فرزند: خانم هایی که تازه متوجه بارداری شان می شوند از خوشحالی سر از پا نمی شناسند اما با ترسناک ترین داستان دو کلمه ای دنیا مواجه می شوند: سقط جنین! بعد از چندین ماه انتظار موفق به بارداری شده اید و نمی خواهید به هیچ وجه جنین تان را از دست بدهید.

با هر روشی که متوجه بارداری خود شده اید اولین قدم برای بررسی سلامت بارداری انجام آزمایش خون بارداری است. در این آزمایش مقدار سطح بتا در خون شما اندازه گیری می شود. نتیجه این آزمایش یک عدد است. این عدد به تنهایی نمی تواند سلامت بارداری شما را تضمین کند. شما باید دو روز بعد (تقریبا ۴۸ ساعت بعد از انجام آزمایش اول) آزمایش را در همان آزمایشگاه (تاکید فراوان: در همان آزمایشگاه) تکرار کنید. نتیجه این دو آزمایش را با هم مقایسه کنید، اگر جواب تقریبا دو برابر شده بود نشانه ای است که بارداری شما تا حدی طبیعی و سالم است.

قدم بعدی انجام سونوگرافی می باشد. ممکن است در هفته ۵ الی ۶ بارداری پزشک برای شما یک سونوگرافی تجویز کند، دکتر سونوگرافیست به شما می گوید ساک بارداری خالی است و جنینی دیده نمی شود و ضربان قلب جنین شنیده نمی شود. ممکن است این جملات باعث نگرانی شما شوند اما این موضوع با توجه به هفته بارداری شما طبیعی است. سونوگرافی ای که در هفته ۵ بارداری انجام می شود جهت بررسی وضعیت ساک بارداری می باشد و نه شنیدن صدای قلب جنین. در صورتی که می خواهید از تشکیل شدن قلب جنین اطمینان حاصل کنید بهتر است هفته ۷ الی ۸ بارداری سونوگرافی انجام دهید. حتی اگر در این هفته ها هم پزشک نتوانست ضربان قلب را تشخیص دهد باز هم جای نگرانی نیست، بهتر است مجدد دو هفته صبر کنید و سپس سونوگرافی را تکرار کنید.

در هفته های اول بارداری بدن شما به استراحت بیشتری نیاز دارد پس به صدای بدن خود گوش دهید. تغذیه سالم را فراموش نکنید. ترجیحا در هفته های اول بارداری فعالیت سنگین نداشته باشید و قبل از مصرف هر گونه دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 3.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...