دانشنامه فرزند

فرزندم برای رسیدن به خواسته هایش جیغ می زند
جیغ زدن کودک

دانشنامه فرزند: یکی از مشکلات مهمی که بیشتر والدین دارند این است که فرزند نوپای شان برای رسیدن به خواسته هایش از جیغ زدن و گریه کردن استفاده می کند. چگونه باید این رفتار را در کودک اصلاح کرد؟

قبل از هر چیزی باید به خاطر داشته باشید که فرزند شما بسیار باهوش است، حتی اگر سن بسیار کمی دارد. زمانی که کودک خواسته ای دارد و با مخالفت از سوی شما مواجه می شود اولین کاری که انجام می دهد استفاده از زور است، یعنی جیغ می زند یا گریه می کند. در این مواقع منتظر است که عکس العمل شما را ببیند. شما ممکن است آن روز خسته باشید یا تاب و توان دیدن اشک های فرزندتان را نداشته باشید به همین دلیل خواسته او را انجام می دهید، اما همان طور که گفتیم فرزند شما باهوش است این پیام را دریافت می کند که هر زمان به خواسته هایش هر چند کوچک نرسد می تواند با جیغ زدن و گریه کردن آن ها را عملی کند.

شما به عنوان والدین باید مقتدر بوده و در رفتار با کودک ثبات داشته باشید. کودک باید بتواند رفتار شما را پیش بینی کند. شما باید رفتار و عکس العمل درست را بشناسید و همیشه همان را تکرار کنید. اگر فرزندتان برای رسیدن به خواسته اش گریه کرد یا جیغ زد شما به عنوان الگوی رفتاری او باید آرامش خود را حفظ کنید و بر رفتارتان کنترل داشته باشید، می دانم سخت است اما باید تمام تلاش تان را برای مقتدر بودن انجام دهید.

به او بگویید: «تا زمانی که جیغ می زنی و گریه می کنی من نمی تونم متوجه بشم چی میگی، هر زمان آروم شدی من متوجه میشم» اگر هم گریه کرد یا جیغ زد شما فقط باید صبور باشید. در این صورت کودک یاد می گیرد نمی تواند با این کار شما را کنترل کند. همیشه همین رفتار را داشته باشید یعنی مقتدر باشید و مهربان. به فرزند خود صبر را بیاموزید مثلا بگویید: «اول این کار را انجام بدهیم تا بعد من برایت آن کار را انجام دهم» اگر شما داد بزنید و کلافه شوید فرزندتان هم همین رفتار را تکرار می کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...