دانشنامه فرزند

دلایل بالا رفتن فشار خون در بارداری
فشار خون

دانشنامه فرزند: هنگامی که پزشک فشار خون شما را می گیرد و عدد بیان می کند، عدد اول یا فشار اول همان فشار بر شریان ها زمانی است که قلب خون را به بیرون پمپاژ می کند و عدد دوم یا فشار دوم زمانی است که جریان خون به قلب بر می گردد. فشار خون طبیعی 12.8 یا کمتر است، اگر بیش از 14.9 باشد فشار خون بالا محسوب می شود.

بالا رفتن فشار ناشی از استرس

گاهی اوقات بالا رفتن فشار خون به دلیل استرس حضور در محیط های پزشکی است که موضوعی کاملا رایج می باشد. در این شرایط فشار خون به طور موقت بالا می رود. برای این که در ویزیت بعدی فشار خون تان به دلیل استرس از محیط های پزشکی بالا نرود از تکنیک های ذهنی آرامش بخش استفاده کنید.

فشار خون مزمن

طی ماه های اول بارداری به طور کلی فشار خون رو به کم شدن می رود چون حجم خون افزایش پیدا کرده و بدن در تمام ساعت ها در حال فعالیت است تا روند رشد جنین سرعت بگیرد. اگر پیش از بارداری فشارتان بالا بوده است پزشک احتمالا تشخیص فشار خون مزمن می دهد. اگر پیش از بارداری به این دلیل دارو استفاده می کردید ممکن است پزشک توصیه کند همان دارو را ادامه دهید و یا داروی دیگری برای شما تجویز کند.

فشار خون بالا ناشی از بارداری

فشار خون ناشی از بارداری (PIT) وضعیتی جدی بوده و ممکن است درگیری ارگان های مختلف مثل مغز، کلیه، کبد و همچنین کاهش رشد جنین را به همراه داشته باشد و شما را در معرض خطر ختم فوری و پیش از موعد بارداری قرار دهد. ممکن است پزشک مصرف آسپیرین را توصیه کند.

  • به پهلوی چپ بخوابید چون این موضوع باعث می گردد فشار از روی همان شریانی که خون را از قلب به اندام های تحتانی هدایت می کند برداشته شود.

  • رژیم غذایی بارداری خود را سرشار از غلات سبوس دار، گوشت بدون چربی، لبنیات، میوه و سبزیجات کنید.

  • به صورت منظم فعالیت های فیزیکی داشته باشید، البته ورزش ها را زیر نظر پزشک تان انتخاب کنید.

  • استرس خود را به حداقل برسانید.

  • از مصرف کافئین، تنباکو و الکل خودداری کنید.

  • مصرف نمک خود را تا حد امکان کاهش دهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...