دانشنامه فرزند

نگاهی اجمالی به سه ماهه های بارداری
بارداری

دانشنامه فرزند: بارداری یکی از بهترین و شادترین لحظات زندگی اغلب خانم ها است. با این که احتمالا کلی از این اتفاق خوشحالید و هیجان دارید اما ممکن است هنوز اطلاعات درستی در مورد تغییراتی که در انتظارتان است نداشته باشید. آگاهی و شناخت از آنچه پیش روست آمادگی شما را برای رویارویی با آن ها بیشتر می کند.

سه ماهه اول بارداری

در سه ماهه اول بارداری معمولا یک تا دو کیلوگرم اضافه وزن پیدا می کنید. این سه ماهه حساس ترین و مهم ترین زمان از نظر سلامت جنین است، زیرا تمام اعضا و ارگان های بدن جنین در این زمان تشکیل می شود. بنابراین اگر بیماری درمان نشده ای دارید، اشعه، دود سیگار و داروها ممکن است اثرات نا مطلوبی روی جنین بگذارد. توصیه می شود در این سه ماهه تغذیه مناسب و استراحت کافی داشته باشید. هیچگونه دارویی را بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید و چنانچه به دندان پزشکی مراجعه می نمایید حتما پزشک را از بارداری خود مطلع سازید. از تغییرات دیگر بدن شما در این دوره بزرگ تر و حساس تر شدن سینه ها و گاهی حالت تهوع و استفراغ است.

سه ماهه دوم بارداری

از ابتدای ماه چهارم تا آخر ماه ششم بارداری، سه ماهه دوم نامیده می شود. در این دوره ناراحتی های عمومی مختصری که در سه ماهه اول بارداری وجود داشت از بین می رود و احساس بهتری پیدا می کنید. در پایان این دوره می توانید حرکات جنین خود را احساس نمایید و صدای قلب جنین را توسط دستگاه های حساس بشنوید. در ماه ششم بارداری حرکات جنین خود را احساس می کنید. احساس کمر درد در ماه ششم معمول است از این رو توصیه می شود از کفش های پاشنه یکسر و ترجیحا کوتاه استفاده نمایید.

سه ماهه سوم بارداری

در این سه ماهه چون جنین رشد بیشتری پیدا می کند قدری فشار روی معده و مثانه احساس می شود. پیدایش ورم مختصری در قوزک پا در این دوران طبیعی است که معمولا با استراحت برطرف می شود. تا هشت ماهگی جنین در شکم شما موقعیتی را پیدا می کند که اغلب تا زمان زایمان در همان موقعیت باقی می ماند. در این دوره بارداری شما می توانید به فعالیت های روزانه خود ادامه دهید ولی بلند کردن یا حمل وسایل سنگین ممنوع است. از نه ماهگی احساس می کنید تنفس راحت تر شده ولی تکرر ادرار بیشتر می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بارداری در سه فصل» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...