دانشنامه فرزند

روش های درمان ناباروری
ناباروری

دانشنامه فرزند: اگر حداقل یک سال نزدیکی بدون پیشگیری داشتید و موفق به بارداری نشدید بهتر است جهت بررسی های بیشتر به پزشک مراجعه نمایید. بسیاری از متخصصین بر این باورند که دیگر چیزی به نام زوج نابارور وجود ندارد و پیشرفت هایی که علم پزشکی داشته رویای مادر شدن شما را به حقیقت می رساند.

تحریک تخمک گذاری

در مواردی که در زن اختلال تخمک گذاری وجود دارد و یا برای به دست آوردن تعداد کافی تخمک جهت انجام سیکل درمانی IUI، IVF و ICSI از داروهای محرک تخمک گذاری استفاده می کنند. در این روش با استفاده از هورمون درمانی (کلومیفن سیترات، HMG و HCG) تخمدان را تحریک نموده و به تعداد کافی تخمک آزاد می شود.

IUI

در این روش مایع انزال از شوهر گرفته شده و پس از شستشو و جداسازی، اسپرم های زنده و متحرک به وسیله کاتتر و به طور مصنوعی همزمان با تخمک گذاری وارد حفره رحم می گردد. در این روش تحریک تخمک در زمان تخمک گذاری و دست یابی به احتمال بالای حاملگی صورت می گیرد. زمان تخمک گذاری به وسیله سونوگرافی های متعدد از تخمدان در روزهای متوالی و گاه با اندازه گیری هورمون های جنسی در ادرار و خون مشخص می شود. این درمان در موارد مختلفی از جمله نازایی با علت نامشخص و بعضی از اختلالات اسپرم یا تخمک گذاری مورد استفاده قرار می گیرد. این روش معمولا حداکثر تا ۴ بار برای هر زوج انجام می شود و احتمال بارداری پس از چهار دوره حدود ۳۵ درصد است.

IVF

آی وی اف یعنی لقاح خارج رحمی یا باروری در محیط آزمایشگاه. این روش بسیار موثر نسبتا بی خطر بوده و در مواردی که لوله های رحمی آسیب دیده باشند روش انتخابی محسوب می شود، هر چند در مشکلات تخمدانی، اندومتریوز و ناباروری با علت مردانه نیز از این روش استفاده می کنند. در این روش ابتدا از داروهای محرک تخمک گذاری برای تنظیم سیکل قاعدگی و تحریک تخمدان برای تولید تعداد کافی تخمک استفاده می شود. هنگامی که اندازه فولیکول به حد مطلوب رسید HCG تزریق و ۳۶ ساعت بعد با استفاده از سوزن هدایت شونده به وسیله سونوگرافی از طریق دیواره واژن تخمک ها جمع آوری می شوند. همزمان در آزمایشگاه نمونه انزال مرد تهیه و پس از آماده سازی و شستشو اسپرم ها را در مجاورت تخمک قرار داده تا لقاح در محیط آزمایشگاه صورت گیرد. روز بعد از بارور شدن تخمک ها جنین ها تقسیم شده و جنین های مناسب به داخل رحم انتقال داده می شود.

ICSI (میکرواینجکشن)

یک روش بسیار تخصصی و موفق برای درمان ناباروری با علت مردانه (اشکالات حرکتی اسپرم و تعداد اندک آن) می باشد. در این روش مشابه IVF ابتدا تخمدان ها توسط دارو تحریک و پس از رسیدن فولیکول ها به حد مطلوب تخمک ها جمع آوری می شود. همزمان در آزمایشگاه نمونه انزال به طرق مختلف تهیه و آماده سازی می شود. در مرحله بعد با استفاده از دستگاه میکرو اینجکشن یک اسپرم سالم و طبیعی به داخل هر یک از تخمدان ها تزریق می گردد. تقریبا ۴۸ ساعت بعد از عمل میکرواینجکشن همانند IVF جنین های تقسیم شده و مناسب به داخل رحم انتقال داده می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «ناباروری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...