دانشنامه فرزند

انواع روش های زایمان
زایمان

دانشنامه فرزند: در سراسر دنیا روش های بسیار متفاوتی برای زایمان وجود دارد. در این مقاله می خواهیم شما را با رایج ترین روش های زایمان در سراسر دنیا آشنا کنیم.

زایمان فیزیولوژیک یا طبیعی

در این روش اجازه داده می شود زایمان به همان طریق طبیعی که سال هاست انجام می شود اتفاق بیفتد. مهم ترین نکته در مورد این زایمان شرکت در کلاس های آموزشی است تا استرس شما کاهش یابد. در این روش شما آزاد هستید بنشینید، راه بروید یا بایستید حتی می توانید در حین زایمان از مایعات و آبمیوه هم استفاده کنید. ممکن است هنگام درد وسایلی مانند توپ بزرگ به شما بدهند تا بغل کنید و دردتان کمتر شود. روش هایی مانند شل کردن عضلات و کم کردن استرس و تکنیک های نفس عمیق قبل از بروز درد به شما آموزش داده می شود، ضمن این که یک ماما باید مدام کنار شما باشد.

زایمان طبیعی با بی حسی اپیدورال

این روش مانند روش بی حسی اپیدورال در زایمان سزارین است. در این روش از نقطه خاص روی کمر بیمار سوزن باریکی رد می شود و یک لوله پلاستیکی نازک از طریق این سوزن داخل مهره های کمری جایگذاری می شود و به تدریج داروهای بی حسی از این لوله تزریق می شود. این کار معمولا زمانی انجام می شود که دهانه رحم شما ۴ تا ۵ سانتی متر باز شده. بی حسی اپیدورال بی دردی نسبتا خوبی ایجاد می کند اما در مرحله آخر زایمانی و زمانی که دهانه رحم ۱۰ سانتی متر باز شده و سر جنین باید کانال زایمانی را طی کند. کمک های ارادی مادر بسیار کمک کننده است. در خانم هایی که بی حسی اپیدورال دارند به دلیل آن که پایین تنه شان بی حس است نمی توانند فشاری وارد کنند بنابراین خروج جنین با تاخیر انجام می شود و پزشک گاهی نیاز به استفاده از وکیوم دارد.

زایمان در آب

در این روش مادران زمانی که درد زایمان پیدا می کنند وارد وان آب می شوند. در این حالت حس درد کمتر و بی دردی نسبی ایجاد می شود، اما این روش در کشور ما چندان موفق نبوده است. در برخی مراکز وان آب تعبیه شده اما ضربان قلب جنین با سونیکیت باید کنترل شود که این وسیله در زایمان در آب باید ضد آب باشد به همین دلیل عملا با شرایط کشور ما منطبق نبوده و مورد استفاده قرار نگرفته است. برخی خانم ها خیال می کنند این روش کاملا بدون درد است در حالی که این روش فقط در کاستن از درد موثر است.

زایمان بدون درد با تزریق دارو

این روش یکی از متداول ترین روش های زایمان است. زمانی که دهانه رحم ۵ سانتی متر باز می شود می توان از داروهای تزریقی مانند پترین استفاده کرد. در این روش درد حین زایمان طبیعی به شدت کاهش می یابد و شما می توانید حین انقباضات استراحت داشته باشید. در اصل پیش از آن که فشار وارد کردن به نوزاد شروع شود باید این دارو تزریق شود.

زایمان با هیپنوتیزم

این روش در کاهش درد بسیار موثر است. این روش حالتی است که در آن خود آگاهی فرد تغییر پیدا می کند و با تلقین پذیری، درد زایمان کم می شود که البته باید توسط فرد ماهری انجام شود. آمار دقیقی درباره مراکزی که این کار را انجام می دهند وجود ندارد اما به طور کلی در این روش شما باید از پنج ماهگی بارداری آموزش های لازم را ببینید.

زایمان با گاز استنشاقی

استفاده از گازهای مخصوص استنشاقی نیز درد حین زایمان را کاهش می دهد و عوارض خاصی ندارد. در این موارد مخلوطی از اکسید نیترو و اکسیژن تجویز می شود که در بسیاری از زنان بی دردی رضایت بخشی را در جریان زایمان فراهم می کند. در این حالت مادر کپسول انتونوکس را روی بینی می گذارد و هر زمان درد حس کرد آن را استنشاق می کند.

زایمان با وسایل فیزیوتراپی

انتقال امواج الکتریکی از طریق پوست در شیوه ای موسوم به تنس هنگام زایمان به کاهش درد مادران باردار کمک می کند. تنس هایی وجود دارد که امواج الکتریکی تولید می کند و روی مهره های کمری ۴ و ۵ قرار داده می شود. پلاکی روی این مهره ها قرار می گیرد و امواج ظریفی ایجاد می کند که باعث ترشح مورفین های طبیعی بدن می شود و طول مدت زایمان را کاهش می دهد. استفاده از سوزن های طب سوزنی نیز دقیقا به همین منظور و برای کاهش درد زایمان طبیعی به کار می رود.

سزارین

در زایمان سزارین دو روش وجود دارد، یکی بیهوشی و دیگری بی حسی کمری که این هم به دو روش اپیدورال و اسپاینال استفاده می شود. اغلب پزشکان متخصص ترجیح می دهند از روش بی حسی استفاده کنند زیرا ماده بیهوشی در جریان خون مادر وارد می شود و ممکن است به جنین نیز برسد یا حتی زمانی که نوزاد شیر مادر را می خورد این احتمال وجود دارد که ماده بیهوشی وارد بدن نوزاد شود. مزیتی که بی حسی نسبت به بیهوشی دارد این است که در بی حسی مادر صدای گریه نوزادش را می شنود و می تواند او را در آغوش بگیرد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زایمان» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...