دانشنامه فرزند

همه آنچه در مورد نام آریا باید بدانید
اسم آریا

دانشنامه فرزند: برخی از اسم ها همیشه زیبا هستند و اصلا قدیمی نمی شوند، اسم آریا نیز از آن دسته است. والدینی که به دنبال اسم اصیل و ایرانی هستند این مقاله را از دست ندهند.

ریشه نام آریا و معانی مختلف آن

تاریخ گواهی می دهد در گذشته طایفه ای در هند و اروپا می زیستند که بعدها به دو بخش تقسیم شدند. گروهی به هند رفتند و گروهی دیگر از آن ها به ایران آمدند و نام خود را آریا گذاشتند. شواهد حاکی از آن است که نام ایران نیز برگرفته از همین نام می باشد.

در ریشه فارسی آریا به معنی نجیب زاده، دوست، اصیل، باوفا و آزاده می باشد و برای جنس مذکر به کار می رود. آریا در ریشه سانسکریت به معنی نجیب، گرانبها، خالص، و عالی می باشد و آریو، هریو یا هریا نیز تلفظ می شود که به معنی افتخار است و بیشتر برای جنس مونث استفاده می شود. در زبان عبری آریا به معنی شیر می باشد و در ایتالیایی، هوا، ملودی یا ترانه معنی شده است. در هند برای بانوان به معنی الهه نجیب به کار می رود. در زبان آلبانیایی به معنی خزانه دار یا طلای بسیار با ارزش می باشد. لازم به ذکر است در کشورهایی که اسم آریا را برای دختر در نظر می گیرند املای آن به صورت «Aria» و برای پسر «Arya» نوشته می شود.

فراوانی و محبوبیت اسم آریا در قرن 21

با ساخته شدن سریال معروف بازی تاج و تخت (Game of Thrones) در سال 2011 نام آریا محبوبیت زیادی میان مخاطبان غربی به دست آورد، زیرا یکی از شخصیت های این سریال دختر جوان و جسوری به نام آریا استارک بود.

در سال 2012 نام آریا محبوب ترین نام دخترانه در شهر آمریکا بود که از رتبه 713 ام به رتبه 413 ام رسید. این نام در سال 2017 جزو 200 نام برتر رایج برای دختران در انگلیس معرفی شد. تا سال 1398 شمسی در سازمان ثبت احوال ایران تعداد «60267» نام آریا به ثبت رسیده است.

افراد مشهور با نام آریا

برخی اشخاص معروف که با این نام در ایران و دیگر نقاط جهان زندگی می کنند عبارتند از:

  • آریا داوری کشتی گیر حرفه ای آمریکایی ایرانی تبار

  • آریا آرام نژاد خواننده، ترانه سرا، آهنگساز و فعال اجتماعی

  • آریا عظیمی نژاد موسیقی دان و آهنگساز

  • آریا برزگر بازیکن فوتبال تیم پرسپولیس

  • جمشید آریا بازیگر معروف سینما و تلویزیون

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «انتخاب نام» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 3.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

در حال بارگذاری ...