دانشنامه فرزند

مبانی خواب کودک: از دوازده تا هجده ماهگی

دانشنامه فرزند: اگر کودک نوپای شما خوابیدن را از هر چیز دیگری کمتر دوست دارد تعجب نکنید. خواب برای یک کودک نوپا معنای اتمام فعالیت هایی مانند بازی، صحبت با افراد خانواده و کار های جالب دیگر است. به همین دلیل ممکن است هر شب برای خواباندنش با مخالفت های فراوان از جانب او رو برو گردید.

الگوی خواب

خواب شب هنگام کودکان از یک سالگی به بعد به طرز چشمگیری طولانی تر می گردد. اما تغییرات فراوانی که در رشد کودک به وجود می آید باعث اختلالاتی در خواب او می گردد، مانند رفتن به مهد کودک یا زمین های بازی. فرزند تان در دوازده ماهگی به حدود 11 ساعت خواب شبانه و 2 بار چرت زدن در روز، یک بار در صبح و دیگری در اوایل بعد از ظهر احتیاج دارد.

ایجاد عادات خوب برای خواب کودک

  • مراسم قبل از خواب شبانه سعی کنید درخواست های ویژه او را از قبل پیش بینی نمایید. یک لیوان آب بالای سرش قرار دهید و هر چیزی که فکر می کنید به آن احتیاج دارد برآورده سازید. دقت کنید گرم و یا سردش نباشد و یا با شکم گرسنه و پوشک خیس نخوابد. به این ترتیب زمان خواب او بی جهت کش پیدا نمی کند.

  • جلوگیری از چرت بی موقع هنگام عصر هنگامی که کودک هنگام عصر چرت بزند به احتمال زیاد خواب شب او نیز به تعویق می افتد. سعی کنید از حدود ساعت چهار بعد از ظهر به بعد به خواب نرود. اگر تا به حال چنین بوده، سعی کنید به تدریج هر روز ساعت خواب نیمروز او را ده الی پانزده دقیقه جلو بیاندازید و آن را تا حدود 2 بعد از ظهر برسانید.

  • به خواب رفتن کودک به تنهایی مواظب باشید شما تبدیل به یک چیز آرامش بخش برای کودک نشوید. تنها در زمانی برای خوابیدن کنار کودک باشید، که مشکلی مانند دیدن کابوس پیدا کرده است؛ در غیر این صورت ممکن است به حضور شما در کنار خودش عادت کند. قبل از خواب لحظاتی پیش او بمانید، بغلش کنید، او را ببوسید و به بهانه ای مانند منظم کردن اتاق کمی در اتاقش بمانید. از پاسخ به سوالات و درخواست هایش چشم پوشی نکنید، ولی پاسخ سریع و خلاصه بدهید. اجازه دهید تا دو دقیقه حرفش را بزند سپس شب بخیر گفته و اتاق را ترک نمایید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...