دانشنامه فرزند

فلسفه والدین محترم (RIE)
تربیت

دانشنامه فرزند: در سال 1978 متخصصی به نام ماگدا گربر فلسفه ای را برای تربیت کودک ارائه داد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت و سعی کرد با راهنمایی و آموزش، تبدیل به والدین محترم (RIE) شوند.

والدین محترم چه کسانی هستند؟

فلسفه والدین محترم، پدر و مادرها را ترغیب می کند تا با نوزادان خود به عنوان یک انسان منحصر به فرد رفتار کنند. والدین باید به فرزندان خود اطمینان کرده و برای کشف نیازهای کودک تلاش کنند. کودکان والدین محترم مجاز هستند بی وقفه بازی کنند و با هدف یادگیری مهارت های جدید، تنهایی به کشف محیط اطراف بپردازند. این بدان معناست که هر بار کودک با یک مسئله ای روبرو می شود یا نمی تواند مشکلی را حل کند، والدین به سرعت وارد عمل نمی شوند، آن ها عقب می مانند و به فرزند خود فضای کافی برای حل مشکل را می دهند تا مهارت های مختلف را به تنهایی کسب کند.

والدین محترم فرزند خود را به مشارکت در مراقبت از خود تشویق می کنند. علاوه بر توضیح کاری که انجام می دهند از آن ها خواستار مشارکت هستند. به عنوان مثال به نوزاد خود با این که نمی تواند پاسخی بدهد هنگام تعویض پوشک می گویند: «پاهای خود را بالا نگه دار تا من بتوانم باسن شما را تمیز کنم». با این که نوزاد برای انجام این کار نیاز به یاری بزرگ تر دارد اما در نهایت کودک قادر خواهد بود با نگه داشتن پاهای خود در تعویض پوشک شرکت کند. والدین محترم نه تنها به کودکان احترام می گذارند بلکه هر بار که با کودکان تعامل برقرار می کنند احترام خود را نشان می دهند. این والدین به کودکان خود احساس امنیت می دهند که کسی عمیقا به آن ها علاقه دارد. نقش این والدین ایجاد محیطی امن است که کودکان بتوانند به بهترین نحو تمام کارهایی را که می خواهند انجام دهند. والدین محترم کودک را تشویق به ابراز احساسات می کند حتی اگر به معنی گریه کردن باشد. این روش معتقد است که قبل از هر انتخابی برای کودک باید از وی اجازه گرفت. کودک باید بداند بدن او مال خودش است و بدن دیگران نیز مال خودشان.

والدین محترم به جای فریاد زدن بر سر کودک برای متوقف کردن کاری ناپسند، سعی در برقراری ارتباط می کنند و کاملا با آرامش و واضح می گویند: «لطفا کار دیگری را انتخاب کن، این یک انتخاب امن نیست». این والدین بند کفش کودک را به دلیل این که سریع تر انجام شود نمی بندند، راه صحیح را به کودک نشان می دهند و اجازه می دهند فرزندشان زمان کافی برای کسب مهارت را داشته باشد. آن ها همان گونه که دوست ندارند وقتی در حین انجام کاری هستند کسی متوقف شان کند، وقتی فرزندشان در حال بازی است او را متوقف نمی کنند چون معتقدند بازی برای کودکان یک «کار» است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

در حال بارگذاری ...