دانشنامه فرزند

فواید فیبر برای کودکان
تغذیه کودک

دانشنامه فرزند: هر چه کودک چاق تری داشته باشید به معنای آن نیست که شما مادر بهتری هستید و خیلی به فرزندتان رسیدگی کرده اید! شما باید فرزندی سالم با وزن متعادل و متناسب با سنش داشته باشید. فیبر یکی از بهترین سلاح ها برای نبرد با اضافه وزن و چاقی است.

چگونه فیبر باعث سلامت کودک می شود؟

وقتی کودکان فیبر بیشتری دریافت می کنند چربی و قند کمتری می خورند و وزن متناسب تری دارند. غذاهای غنی از فیبر، کالری کمتری دارند، مدت زمان هضم آن ها بیشتر طول می کشد و از پرخوری جلوگیری می کنند. بدن، کربوهیدرات ها را به قند خون تبدیل می کند که منبع اصلی سوخت بدن ماست. هنگامی که کربوهیدرات ساده (مانند نان سفید و قند) که به راحتی هضم می شود می خوریم قند خون و انسولین زیاد شده و این پیغام را به بدن منتقل می کند که انرژی زیادی دارد، بنابراین مقداری از آن را به عنوان چربی ذخیره می کند. ولی وقتی کربوهیدرات های پیچیده و سرشار از فیبر مصرف شود هضم آن آسان نیست و باعث افزایش قند و انسولین نمی شود و بدن از ذخیره چربی های غیر ضروری جلوگیری می کند. فیبر همچنین به کنترل کلسترول و پیشگیری از برخی سرطان ها کمک می کند.

کودک شما به چه میزان فیبر احتیاج دارد؟

برای این که بدانید فرزندتان به چند گرم فیبر در روز نیاز دارد از فرمول زیر استفاده کنید:
(به گرم) مقدار فیبر مورد نیاز در روز = 5 + سن فرزند شما

بنابراین اگر فرزند شما دو ساله است یعنی روزانه به 7 گرم فیبر احتیاج دارد. اگر تاکنون مقدار کمی فیبر در برنامه غذایی کودک شما وجود داشت و اکنون می خواهید آن را به اندازه مناسب برسانید بهتر است این کار را به مرور انجام دهید. حتما همراه با افزایش مقدار مصرف فیبر، مقدار نوشیدن مایعات به خصوص آب را به صورت روزانه بیشتر کنید چون مصرف فیبر بدون مایعات می تواند منجر به یبوست گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...