دانشنامه فرزند

راه هایی برای سالم سازی محیط خانه
بهداشت

دانشنامه فرزند: حتی تصور این که شما یا فرزندتان و یا هر دو بیمار شوید هم سخت است، هر چه خانه شما تمیزتر باشد و نکات بهداشتی را رعایت کنید می توانید خیلی از میکروب های آلوده را از خانواده خود دور کنید.

شستن دست را برای همه در اولویت قرار دهید

همه اعضای خانواده و هر کسی که وارد خانه شما می شود باید مرتبا دست خود را بشوید. قبل از تهیه و صرف غذا، بعد از استفاده از دستشویی یا تعویض پوشک، بعد از ورود به خانه، بعد از بازی یا مراقبت از حیوانات خانگی و مراقبت از افراد بیمار باید دست های خود را بشویید. از صابون های ضد باکتری، آب و حوله تمیز استفاده کنید. اگر جایی بودید که دسترسی به آب نداشتید حتما ژل های ضد عفونی کننده همراه خود داشته باشید.

بیماری های ناشی از غذا و مواد غذایی را از بین ببرید

بیماری ناشی از غذا برای بزرگسالان ناخوشایند است اما خطرناک نیست، ولی برای کودکان به دلیل این که سیستم ایمنی بدن شان قدرت مقابله با باکتری های سخت را ندارد می تواند خطراتی در پی داشته باشد. به همین دلیل حتما نکات زیر را رعایت کنید:

  • دست ها را قبل، حین و بعد از تهیه غذا با آب گرم و صابون بشویید. به خصوص بعد از تماس با گوشت خام، مرغ، ماهی یا تخم مرغ حتما دست های خود را با صابون آنتی باکتریال بشویید.

  • روی تخته هایی که مرغ و گوشت را برش می دهید مواد غذایی دیگر را خورد نکنید. هر بار بعد از استفاده آن را با آب گرم و صابون بشویید و اگر دچار خراش یا گودی شده است حتما آن را جایگزین کنید زیرا باکتری ها علاقه دارند در شکاف ها خانه بسازند.

  • با استفاده از مواد ضد عفونی کننده مرتبا سطوح (میز، دستگیره و ...) را پاک کنید و دستمال آشپزخانه، اسفنج و حوله را بشویید.

  • غذاهای پخته را در ظرفی که قبلا غذاهای خام را در آن نگهداری می کردید قرار ندهید.

نظافت تخت

شما تمام شب را در تختخواب می گذرانید پس باید محیط آن را سالم نگه دارید. هفته ای یک بار ملحفه ها را با آب گرم بشویید. اگر در خانه سگ یا گربه دارید اجازه ورود به تخت را به آن ها ندهید. پتوهای خزدار می توانند میکروب را در خود جمع کرده و ایجاد حساسیت کنند و گزینه مناسبی نمی باشند.

از گسترش بیماری جلوگیری کنید

وسایل شخصی هر کسی را اعم از حوله، مسواک و ... شخصی نگه دارید. مسواک ها را در فاصله با هم نگه داری کنید تا از انتقال میکروب ها جلوگیری نمایید. اگر شخصی در خانه بیمار است لباس ها را مرتبا بشویید و سطوح دستشویی و حمام را تمیز کنید.

از آلرژن ها دور بمانید

اگر کسی در خانه شما از آلرژی رنج می برد با کاهش آلرژن ها از قبیل گرد و غبار، حشرات، آلودگی های ناشی از حیوانات خانگی و ... محیطی سلامت را فراهم کنید.

  • یک فیلتر جاروبرقی که راندمان بالایی در مکش ذرات دارد تهیه کنید، همچنین فیلترهای با کیفیتی بر روی هواکش و تهویه ها نصب کنید و آن را مرتبا تعویض نمایید.

  • اگر حیوان خانگی دارید در مورد بهترین راه ها برای به حداقل رساندن تاثیر آن با متخصص آلرژی خود صحبت کنید.

  • هفته ای یک بار ملحفه ها را در آب گرم بشویید و در خشک کن خشک کنید.

  • رطوبت هوای خانه را تنظیم کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زندگی سالم» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...