دانشنامه فرزند

اصول تغذیه کودک دو ساله
تغذیه کودک

دانشنامه فرزند: برای این که از رشد سالم کودک دو ساله خود اطمینان حاصل کنید باید برنامه غذایی سالمی برای وی تدوین نمایید. بعد از پشت سر گذاشتن سال اول تولد، شیردهی به حاشیه می رود و برنامه غذایی کودک اهمیت بالایی پیدا می کند. در این سن فرزند شما در انتخاب غذا سخت گیرتر شده و ممکن است در تغذیه او به مشکل بر بخورید.

میزان غذای مورد نیاز کودک دو ساله

کودک نوپای شما روزانه به 1000 تا 1300 کالری احتیاج دارد اما ممکن است اشتهای او هر روز شبیه به هم نباشد، یک روز اصلا تمایلی به غذا خوردن نداشته باشد و روز دیگر بسیار با اشتها غذا بخورد. پس بهتر است شما استراتژی تغذیه فرزندتان را به صورت هفتگی ببندید تا اگر یک روز فرزند شما بی اشتها بود و به میزان کافی غذا نخورد نگران نشوید.

برنامه غذایی سالم برای کودک دو ساله

در دو سالگی معرفی غذاها و طعم های جدید به کودک اهمیت بالایی دارد، وظیفه شما این است که با اطمینان از معرفی غذاهای سالم، عادات تغذیه ای صحیح را در فرزند خود نهادینه کنید. یک رژیم غذایی متعادل برای کودک نوپا باید شامل مواد مغذی زیر باشد:

 • کربوهیدرات

  کربوهیدرات انرژی کافی برای رشد را فراهم می کند. در وعده های غذایی اصلی از نان، برنج، گندم و ماکارونی استفاده کنید. احتمالا فرزند شما عاشق ماکارونی با شکل های مختلف به همراه پنیر خواهد شد.

 • پروتئین

  پروتئین ها مانند بلوک های ساختمانی بدن هستند، آن ها به بدن قدرت می بخشند و باید بخش مهمی از رژیم غذایی فرزند نوپای شما را تشکیل دهند. مطمئن شوید در برنامه غذایی کودک تخم مرغ، گوشت، ماهی، شیر، پنیر و ماست گنجانده شود. تخم مرغ و پنیر به همراه یک لیوان شیر می تواند یک صبحانه ایده آل برای فرزند شما باشد.

 • ویتامین ها

  ویتامین ها برای عملکرد صحیح اندام ها ضروری هستند همچنین قدرت بدن را برای مبارزه با بیماری و عفونت افزایش می دهد. تمام میوه ها و سبزیجات منابع خوبی برای ویتامین ها و مواد معدنی هستند. همچنین سرشار از فیبر می باشند که برای جلوگیری از یبوست عالی است.

 • مواد معدنی

  چهار ماده معدنی ضروری برای فرزند نوپای شما عبارتند از:

  • کلسیم

   کلسیم برای رشد ضروری است. استخوان ها و دندان ها را قوی کرده، به عملکرد بهتر مغز کمک می کند و برای لخته شدن خون ضروری می باشد.

  • آهن

   آهن عنصری حیاتی برای تولید هموگلوبین در گلبول های قرمز خون است که پایه و اساس سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهد و برای حفظ سلامت کبد ضروری می باشد. از این رو مصرف غذاهای غنی از آهن برای کودکان الزامی است.

  • منیزیم

   منیزیم به عضلات از جمله عضلات قلب کمک می کند. این ماده سبب تقویت رشد می شود و کمبود آن می تواند باعث بروز بیش فعالی در کودکان شود.

  • فلز روی

   روی باعث افزایش رشد و بهبود متابولیسم و ایمنی بدن می شود. این ماده به ساخت گلاژن در بدن از جمله استخوان ها کمک می کند. روی مسئول توزیع ویتامین A در بدن است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...