دانشنامه فرزند

مشکلات پدربزرگ و مادربزرگ ها در رابطه با نوه
پدربزرگ و مادربزرگ

دانشنامه فرزند: برخی از والدین از دخالت پدربزرگ و مادربزرگ در روش های تربیتی ناراضی هستند و معتقدند پدر و مادرشان هرگز کودک را منضبط نمی کنند بلکه باعث لوس شدن کودک می شوند. در دادن هدیه به کودک افراط کرده و سعی می کنند محبت نوه ها را بخرند. این موضوع در مورد برخی از پدربزرگ و مادربزرگ هایی که مشکل آفرینی می کنند صادق است، اما همه این طور نیستند.

پدربزرگ و مادربزرگ ها اغلب درباره نقشی که در رابطه با نوه ها دارند سردرگم می شوند. اگر به مسائل کودک علاقه زیادی نشان دهند به دخالت در تربیت متهم می شوند و اگر زیاد توجه نکنند به سهل انگاری متهم می گردند. مادربزرگی می گفت: «نمی دانم از من انتظار دارند چه جور مادربزرگی باشم». اغلب نگرش پدربزرگ ها و مادربزرگ ها در نحوه تربیت کودک با والدین متفاوت است. فلسفه آن ها برای تربیت کودک مبتنی بر نحوه تربیت خودشان و اصولی که فرزندان شان را تربیت کردند می باشد. بهترین کار این است که پدربزرگ و مادربزرگ نقشی حمایتی ایفا کنند، والدین را تخریب نکنند و به مخالفت با آن ها برنخیزند.

گاهی والدین به عواطفی که کودکان نسبت به پدربزرگ و مادربزرگ نشان می دهند حسادت می کنند. چنین والدی پختگی کافی را ندارد و از تزلزل عشق فرزند نسبت به خودش احساس ناامنی می کند و این موضوع می تواند مشکلاتی را برای پدربزرگ و مادربزرگ ایجاد کند.

پدربزرگ و مادربزرگ باید بپذیرند کودک به والدین تعلق دارد، نه به آن ها و نباید نسبت به نوه خود احساس مالکیت بیش از اندازه داشته باشند. پدربزرگ و مادربزرگ بودن کاری تمام وقت نیست و آن ها باید به زندگی خود ادامه دهند. والدین و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها گاهی لازم است با هم به گفتگو بپردازند و به نقطه نظرات مشترکی برسند و به عقاید و احساسات همدیگر احترام بگذارند، بی شک کودکان نیز از علاقه و محبتی که بین تک تک اعضای خانواده هست لذت می برند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نگهداری و مراقبت» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...