دانشنامه فرزند

حِلما درست است یا حُلما؟
حلما

دانشنامه فرزند: شاید در چند سال اخیر دختران زیادی را به نام حلما دیده باشید چون اخیرا در میان مردم از محبوبیت زیادی برخوردار شده ولی سوالاتی درباره این نام مطرح است که با مطالعه این مقاله پاسخ آن ها را خواهید یافت.

ریشه و معنی نام حلما

حلما نامی دخترانه و زیباست که ریشه عربی دارد. در بسیاری از منابع گفته شده، املای حلما (به معنی صبر و بردباری) «حُلَماء» است که جمع مکسر «حلیم» می باشد. بهتر است بدانید که حلما از ریشه «حِلم» نیست زیرا جمع حِلم «اَحلام» است و به معنی خواب و رویا می باشد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که «حُلما» به معنی صبوران و بردباران یا دختران صبور می باشد. این که چرا تلفظ و املای «حُلما» به «حِلما» تغییر شکل یافته و مرسوم شده هنوز مشخص نیست.

تفاوت اسم حُلما و هلما

هنگامی که حلما به جای «ح» با «ه» نوشته شود چه از لحاظ معنی و چه ریشه کاملا متفاوت خواهد شد. هلما که انگلیسی زبانان آن را «Helma» تلفظ می کنند ریشه آلمانی دارد و کوتاه شده نام های «ویلهلمینا (Vilhelmina)»، «هلمبورگ (Helmburg)» و «هلمترود (Helmetrud)» می باشد.

نام ویلهلمینا از دو بخش ویل (به معنی آرزو) و هلم (به معنی کلاه ایمنی و محافظت) تشکیل شده، نام هلمبورگ به معنی کسی است که از قلعه محافظت می کند و هلمترود کسی است که از قدرت محافظت برخوردار است. بنابراین نام هلما در زبان آلمانی به معنی محافظ می باشد. اما کاربران در فضای مجازی معانی مختلفی برای هلما به کار برده اند از قبیل:

  • ستاره درخشان
  • دختر تند و تیز
  • خرد و دانش
  • بوی خوش
  • هلال ماه
  • فرشته کوچک من
  • میل و خواسته و آرزو

اسم حُلما در مذهب

بسیاری از والدین این گونه تصور می کنند که حُلما یکی از القاب و کنیه های حضرت زینب (س) می باشد، اما در تحقیقات مشخص شد که این نام به عنوان لقب ایشان در منبعی به طور واضح ذکر نشده. آنچه مسلم است صبر و شکیبایی از صفات بارز آن حضرت می باشد که در واقعه کربلا از خود به نمایش گذاشتند.

واژه حلیم در سوره بقره، اسرا و صافات به کار رفته است که حُلما نیز از مشتقات این واژه می باشد.

فراوانی نام حُلما در ایران

نام حُلما در سه ماه ابتدایی سال 98 بیشترین فراوانی را در میان اسامی دیگر داشت و بعد از نام فاطمه در رتبه دوم نام های برتر قرار گرفت. تا سال 1398 در سازمان ثبت احوال کشور این نام 52265 بار ثبت گردیده است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «انتخاب نام» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 4.6 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

در حال بارگذاری ...