دانشنامه فرزند

راه های تقویت سیستم ایمنی اعضای خانواده
بهداشت

دانشنامه فرزند: یکی از مهم ترین راه هایی که می توانید از سرماخوردگی، آنفلوآنزا و سایر بیماری ها در خانه خود پیشگیری کنید تقویت سیستم ایمنی اعضای خانواده است، برای این موضوع چند قاعده کلی وجود دارد.

رژیم غذایی سالم و متعادل

یک رژیم غذایی متعادل که شامل غذاهایی سرشار از آنتی اکسیدان است نقش موثری در عملکرد سیستم ایمنی بدن دارد. یک رژیم غذایی سالم و سرشار از غذاهای تقویت کننده سیستم ایمنی، می تواند به بدن شما برای ساخت گلبول های سفید خون برای مبارزه با عفونت کمک کرده و آسیب دیدگی سلول ها را ترمیم کند و از شما در مقابل عفونت و بیماری محافظت خواهد کرد.

خوابیدن به اندازه کافی

تحقیقات نشان می دهد که خواب برای سلامت سیستم ایمنی بزرگسالان، کودکان و همچنین سلامت عمومی آن ها ضروری است. کمبود خواب باعث افزایش خطر چاقی، دیابت و مشکلات قلبی می شود. نداشتن خواب کافی منجر به اختلال در عملکرد هورمونی و کاهش توانایی مقابله با عفونت ها می شود. یک مطالعه نشان می دهد که کمبود خواب حتی برای یک شب می تواند باعث افزایش التهاب در بدن و اختلال در توانایی فرد در حفظ سلامت خود شود. پس اهمیت خواب کافی را دست کم نگیرید.

اهمیت ورزش

ورزش متوسط و منظم می تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. ورزش باعث افزایش فعالیت گلبول های سفید و گردش خون این سلول های ایمنی در کل بدن می شود. حداقل 30 دقیقه ورزش روزانه در سلامت شما موثر است. در مقابل ورزش بیش از حد می تواند تاثیر منفی بگذارد. مطالعات نشان می دهد عملکرد سیستم ایمنی بدن در ورزشکارانی که مدت زمان طولانی ورزش سنگین انجام داده اند کاهش می یابد.

مدیریت استرس

عوامل روانشناختی مانند استرس می توانند بر سیستم ایمنی بدن شما اثر بگذارند. استرس چه مزمن و چه موقتی اثرات فیزیولوژیکی داشته و توانایی بدن در مقابله با عفونت ها را کاهش می دهد. استرس باعث کاهش تعداد و اثر بخشی سلول های ضدعفونی طبیعی می شود. سعی کنید استرس فرزند خود را مدیریت کرده و تا حد امکان بتوانید احساسات خود را نیز کنترل کنید.

رعایت بهداشت

حتی اگر شما سالم هستید و بیماری ای ندارید تا سیستم ایمنی بدن شما را به خطر بیندازد ولی همچنان احتمال دارد در معرض عفونت ها قرار بگیرید. بعضی جاها منابع آلودگی هستند مانند منوی رستوران ها، دسته سبد خرید و ... بنابراین بهتر است اقدامات احتیاطی را انجام دهید و مرتبا دست های خود را بشویید، به خصوص قبل از صرف غذا و هنگام ورود به منزل.

دور کردن عادات بد

آیا در اطراف شما فرد سیگاری وجود دارد؟ آیا فرزند شما به جای بازی در فضای باز ترجیح می دهد با موبایل بازی کند؟ آیا اغلب از غذاهای رستورانی استفاده می کنید؟ همه این عادات بد می تواند بر عملکرد سیستم ایمنی کودکان و بزرگسالان اثر بگذارد.

بیشتر بخندید

مطالعات نشان می دهد که خنده باعث افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن و همچنین افزایش سلول های تولید کننده آنتی بادی می شود. خنده موجب کاهش هورمون استرس و در عوض افزایش هورمون احساسات خوب مانند اندورفین خواهد شد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زندگی سالم» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...