دانشنامه فرزند

تغییرات دهانه رحم در اوایل بارداری
دهانه رحم

دانشنامه فرزند: دهانه رحم ورودی رحم شماست، واژن و رحم را به هم متصل می کند و در داخل واژن شما مانند یک دونات گرد قرار گرفته است. پیگیری شرایط دهانه رحم به تشخیص زایمان زودرس کمک می کند. اولین تغییر در موقعیت دهانه رحم است.

تغییرات دهانه رحم در اوایل بارداری

در اوایل بارداری دو تغییر اساسی در دهانه رحم رخ می دهد. در حین تخمک گذاری دهانه رحم در واژن بالاتر می رود و در زمان قاعدگی به واژن نزدیک تر خواهد بود. اگر بارداری رخ دهد دهانه رحم در وضعیت بالاتر قرار می گیرد. دومین تغییر قابل توجه بافت دهانه رحم می باشد. زمانی که باردار نیستید دهانه رحم قبل از پریود سفت می شود و اگر باردار شوید بافت نرمی پیدا می کند.

بررسی دهانه رحم

بررسی موقعیت قرار گیری و بافت دهانه رحم در خانه نیز امکان پذیر است. می توانید با وارد کردن انگشت خود در واژن و لمس دهانه رحم این کار را انجام دهید. این آزمایش را بعد از استحمام و با دست تمیز و خشک انجام دهید تا خطر ابتلا به عفونت به حداقل برسد. اگر مایل به استفاده از این روش برای تشخیص بارداری هستید در طول دوران قاعدگی هر روز دهانه رحم را بررسی کنید و تغییرات را یادداشت نمایید. برخی از خانم ها در این کار مهارت کافی دارند اما اگر برای شما دشوار می باشد بهتر است انجام ندهید. برای تشخیص زمان تخمک گذاری نیز می توانید از این روش استفاده کنید. در حین تخمک گذاری دهانه رحم شما بافتی نرم پیدا می کند و در وضعیت بالاتری قرار می گیرد.

چگونه کوتاهی یا بلندی طول دهانه رحم را تشخیص دهیم؟

آناتومی بدن هر زن متفاوت است اما شما می توانید با اندازه گیری انگشت خود تا رسیدن به دهانه رحم موقعیت آن را شناسایی کنید. اگر برای چند دوره دهانه رحم خود را رصد کنید متوجه می شوید که در وضعیت بالا یا پایین قرار دارد.

آیا بررسی دهانه رحم برای تشخیص بارداری مورد اعتماد است؟

در اوایل بارداری حتما دهانه رحم شما دچار تغییراتی می شود اما تشخیص آن برای بسیاری از خانم ها دشوار است، به همین دلیل نمی تواند روش مطمئنی برای تشخیص بارداری باشد. وضعیت دهانه رحم ممکن است بسته به موقعیت بدن در هنگام بررسی دهانه رحم و یا اینکه اخیرا نزدیکی داشته اید یا خیر متفاوت باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «فکر می کنم باردارم!» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 10 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...