دانشنامه فرزند

رفتار با کودکی که حرف دیگران را قطع می کند
تربیت کودک

دانشنامه فرزند: کودکان صبر و تحمل کمی دارند و همچنین نیازمند توجه فراوان هستند به همین دلایل هنگامی که مشغول صحبت با فردی هستید ممکن است چند باری با این صحنه مواجه شوید که فرزندتان میان صحبت شما یا طرف مقابل می پرد. از نظر کودک این کار، زشت نیست و شما باید به مرور و با آرامش این موضوع را به او بیاموزید.

  • قبل از این که بخواهید به فرزندتان نکات اخلاقی را آموزش دهید به رفتار خودتان رجوع نمایید. آیا صحبت های شما بیش از حد طولانی می شود؟ زمانی که کودک شما را با آرامش صدا می کند به او توجه نمی کنید و زمانی که جیغ می زند و گریه می کند به سراغ او می روید؟ خودتان عادت دارید میان حرف های دیگران بپرید؟

  • اگر کودک میان صحبت شما یا فرد دیگری پرید، ابتدا مطمئن شوید موقعیت اضطراری پیش آمده یا خیر. در صورتی که صحبت کودک ضروری نبود به او بگویید که در حال صحبت هستید و در اولین فرصت به حرف او گوش می دهید. اگر زمانی برای این موضوع مشخص می کنید حتما به آن پایبند باشید مثلا اگر می گویید یک دقیقه صبر کن، تبدیل به نیم ساعت نشود.

  • به فرزندتان آموزش دهید زمانی که مشغول صحبت هستید به جای پریدن میان حرف به آرامی با فشار دادن دست تان شما را متوجه خود سازد و شما نیز در اولین فرصت به او توجه خواهید کرد.

  • با یک بار آموزش، از کودک انتظار اطاعت نداشته باشید. اگر باز هم چنین کاری را انجام داد با نگاه او را متوجه اشتباهش کنید و یا با صبوری به او بگویید به زودی صحبت تان تمام می شود و البته سعی کنید زود صحبت تان پایان یابد. اگر کودک در اثر عدم توجه شما شروع به جیغ زدن و بهانه گیری کرد، به او توجهی نکنید زیرا یک بار توجه شما در چنین شرایطی کافیست تا کودک دریابد با این رفتار می تواند توجه شما را به خود معطوف کند. در صورت هر گونه همکاری از جانب فرزندتان او را مورد تشویق و تحسین قرار دهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...