دانشنامه فرزند

همه چیز درباره اسم کیان
اسم کیان

دانشنامه فرزند: کیان یکی از نام های محبوب پسرانه است که هم از نظر تلفظ به راحتی ادا می شود و هم از نظر نوشتار املای آسانی دارد. بعد از خواندن این مقاله با این نام زیبا بیشتر آشنا خواهید شد.

معنی اسم کیان در ریشه های مختلف

در ریشه فارسی «کی» به معنی پادشاه می باشد که جمع آن «کیان» به معنای پادشاهان، سروران، بزرگان و سلاطین است. نام کیان در ریشه عبری به معنی «خداوند بخشنده است» می باشد. در ریشه عربی به معنی ذات، وجود، هستی و بودن است و در قرآن 800 بار استفاده شده.

در لغت نامه دهخدا معانی گوناگونی برای این اسم به کار رفته است مانند: خیمه های کردان و تازیان بیابان نشین، ستاره و کوکب و نقطه پرگار. در فرهنگ عمید جمع «کی» یعنی چه کسانی، شالوده، بنیان، هستی، طبیعت، خیمه و چادر معنی شده است. همچنین کیان نام یکی از شهرستان های شهرکرد واقع در استان چهارمحال بختیاری می باشد.

کیان در افسانه ها

در منابع تاریخی مثل شاهنامه فردوسی، اوستا کتاب مقدس زرتشتیان و کتاب های پهلوی مانند دینکرد، مینوی خرد و ... از سلسله ای به نام کیانیان نام برده شده که بعد از سلسله پیشدادیان دومین سلسله پادشاهی اساطیر ایرانی می باشد. باستان شناسان بر این باورند که سلسله کیانی جزئی از تاریخ اصلی ماست و بر پایه افسانه نیست. زیرا پایتخت کیانیان شهری به نام تیمشه از شهرهای قدیمی در طبرستان بوده که مورخان زیادی درباره آن مطلب نوشته اند.

این سلسله در شرق، خارزم، بلخ، شمال، البرز و فارس پادشاهی کرده است. برخی از محققان پادشاهان این سلسله را معادل با پادشاهان سلسله هخامنشی می دانند. کی قباد موسس سلسله کیانیان است و کیکاووس دومین پادشاه کیانی می باشد که برخی او را معادل با کمبوجیه در نظر می گیرند. برخی دیگر او را همان دیوک می دانند که هرودوت در کتابش از او یاد کرده است. در شاهنامه، اسکندر آخرین پادشاه کیانی می باشد. لازم به ذکر است کیانیان از واژه «کَی» به معنی حکیم و دانشمند گرفته شده و در اوستا به صورت «کَوی» آمده است که جمع آن «کَیان» یا «کَویان» می باشد.

افراد معروف با این نام

در قدیم کیان نام یکی از سرداران ایرانی بود که با مختار به خون خواهی از امام حسین (ع) قیام کرد، در عصر جدید نیز رضا کیانیان نام یکی از چهره های محبوب و مشهور سینما و تلویزیون می باشد.

کیان در جهان

در کشورهای مختلف نام کیان با املاها و معانی متفاوتی به کار می رود. مانند «cian» که در زبان گیلیک ایرلندی (Gaelic Irish) برای نام خانوادگی استفاده می شود و به معنی باستانی یا خردمند می باشد. «kian» یا «kiaan» در ریشه سانسکریت و مالایایی یک اسم هندو است و به معنی نعمت یا مهربانی، پادشاه و قدرت خدا می باشد. کیان را می توان با املاهایی نظیر «kiyan» یا «kyan» مشاهده کرد.

فراوانی اسم کیان در ایران

این نام در سازمان ثبت احوال کشور تا سال 1398 به تعداد 69369 ثبت شده است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «انتخاب نام» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 12 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

در حال بارگذاری ...