دانشنامه فرزند

استرس و کم کاری تیروئید
استرس

دانشنامه فرزند: استرس واژه ای می باشد که در جامعه امروز بسیار رواج یافته است. استرس مزمن نه تنها می تواند سلامت و آرامش شما را بر هم بریزد بلکه روی تیروئید شما نیز اثرگذار است.

این مطلب به عنوان زیرمجموعه در مطلب دیگری تعریف شده است. برای مطالعه بیشتر پیرامون این موضوع می‌توانید به مقاله همه چیز درباره کم کاری تیروئید رجوع نمایید.

تاثیر استرس بر کم کاری تیروئید

تیروئید شما به طور همزمان با غدد فوق کلیوی کار می کند. غدد فوق کلیوی که بالاتر از کلیه های شما هستند تنها می توانند مقادیر کمی از استرس را مدیریت کنند. زمانی که شما دچار استرس می شوید کورتیزول آزاد می شود که بر عملکرد بدن تاثیرگذار است. شایع ترین دلیل ناهنجاری تیروئید، اختلالات خود ایمنی است که بدن به بافت خود حمله می کند و می تواند منجر به دو بیماری گریوز یا تیروئیدیت هاشیموتو شود. بیماری گریوز باعث فعال شدن بیش از اندازه تیروئید می شود و هاشیموتو موجب عدم فعالیت آن می گردد. استرس به تنهایی نمی تواند باعث بیماری تیروئید گردد اما می تواند شرایط را بدتر کند. تاثیر استرس بر تیروئید با کند شدن متابولیسم بدن رخ می دهد. هنگامی که عملکرد تیروئید در اثر استرس دچار مشکل می شود سطح هورمون تریودوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) کاهش می یابد. مقاومت به انسولین و متعادل سازی قند خون اغلب در کنار کم کاری تیروئید رخ می دهد. افزایش سطح گلوکوکورتیکوئیدها موجب کاهش سطح TSH خون می شود. برای عملکرد مناسب تیروئید باید میان هورمون ها تعادل برقرار باشد و هر چه این عدم تعادل بیشتر باشد علائم بیماری تیروئید شما شدت می گیرد.

راهکارهایی برای کاهش استرس

 • تغذیه سالم داشته باشید

  نمی توان یک برنامه غذایی ثابت برای همه افراد تجویز کرد اما به طور کلی برنامه غذایی شما باید شامل سه وعده غذایی سالم، متعادل، سرشار از میوه، سبزیجات و پروتئین باشد. صبح خود را با یک صبحانه خوب و کامل آغاز کنید. الکل، کافئین و قند را در رژیم غذایی خود کاهش دهید. همچنین در مورد نحوه غذا خوردن خود تجدید نظر کنید. حتما وقت کافی برای صرف غذا و لذت بردن از آن در نظر بگیرید. این امر به هضم بهتر غذا کمک می کند. در حالی که ممکن است اختصاص چنین زمانی در زندگی پر مشغله شما مشکل باشد اما مطمئن باشید بدن و تیروئید شما به خاطر آن تشکر می کنند.

 • از ویتامین ها غافل نشوید

  ممکن است بخواهید ویتامین ها و مواد معدنی پشتیبان تیروئید را به برنامه غذایی خود اضافه کنید. کمبود ید می تواند دلیل کم کاری تیروئید باشد، علاوه بر ید اضافه کردن ویتامین ها و مواد معدنی زیر ضروری است:

  • سلنیوم
  • فلز روی
  • آهن
  • مس
  • ویتامین های A، B، C و E

  نکته:قبل از مصرف ویتامین ها با پزشک مشورت کنید.

 • خوب بخوابید

  کم کاری تیروئید و استرس می توانند بر کیفیت خواب شما اثرگذار باشند. اما باید بدانید خواب و استراحت کافی در شب تاثیر زیادی بر سلامت تیروئید شما می گذارد، سعی کنید همیشه ساعت خواب مشخصی داشته باشید و قبل از خواب از تکنولوژی دوری کنید. آرامش قبل از خواب شبانه به غدد فوق کلیوی اجازه می دهد استرس را مدیریت کند.

 • آرام باشید

  وقت گذاشتن برای تفکر و مدیتیشن می تواند به آرام کردن بدن شما کمک کند. آرام بودن شما می تواند باعث شود استرس تاثیر کمتری بر تیروئید بگذارد. روش های زیادی برای رسیدن به آرامش وجود دارد. برخی افراد با انجام تمرینات تنفسی یا انجام یوگا به آرامش می رسند. تا حد امکان استرس را از زندگی خود دور کنید تا سلامت کلی شما و همچنین تیروئید را باز گردانید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 3.5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...