دانشنامه فرزند

راهنمایی برای درمان تنبلی تخمدان
تغذیه سالم

دانشنامه فرزند: سندرم پلی کیستیک تخمدان زمانی رخ می دهد که برخی از هورمون ها از تعادل خارج شوند و منجر به رشد کیسه های پر از مایع در تخمدان ها گردند. عوارض جانبی این بیماری شامل دوره های قاعدگی نامنظم یا از دست رفته، ریزش مو، رشد موهای زائد، آکنه، افزایش وزن، افسردگی و مشکلات باروری است. تنبلی تخمدان همچنین می تواند خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و چاقی را افزایش دهد. متاسفانه درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما یکی از راه های کنترل آن تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی می باشد. این واقعیت مطرح است که خانم های مبتلا به این بیماری تنها با کاهش 10 درصد از وزن بدن شان می توانند به دوره های قاعدگی خود نظم بیشتری بدهند و روند تخمک گذاری را تقویت کنند.

رژیم غذایی با GL پایین

انسولین هورمونی است که قند را از خون برای تولید و ذخیره انرژی به سلول ها منتقل می کند. خانم های مبتلا به پلی کیستیک تخمدان اغلب دچار مقاومت به انسولین هستند به این معنی که سلول ها از انسولین موجود در بدن به درستی استفاده نمی کنند و این موضوع موجب افزایش میزان انسولین و قند خون می شود و علائم ناخوشایندی ایجاد می کند. با این حال رعایت رژیم غذایی با شاخص گلیسمی پایین می تواند به پایین نگه داشتن سطح انسولین کمک کند. شاخص گلیسمی (GL) معیاری برای اندازه گیری میزان سرعت افزایش قند خون مواد غذایی در بدن است. رژیم غذایی با GL پایین به معنای مصرف غذاهایی است که قند خون بدن را به آرامی بالا می برند. این رژیم شامل مصرف میوه ها و سبزیجات، غلات سبوس دار، پروتئین بدون چربی و چربی های سالم است. همچنین در این رژیم غذایی باید از مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده و فرآوری شده و غذاها و نوشیدنی های شیرین خودداری کرد. رعایت رژیم غذایی با GL پایین نه تنها برای خانم های مبتلا به تنبلی تخمدان بلکه برای همه مفید است.

کم صبحانه نخورید!

به طور کلی به خانم های مبتلا به پلی کیستیک تخمدان توصیه می شود وعده های غذایی منظمی داشته باشند. مطالعات نشان می دهد مصرف صبحانه به عنوان بزرگ ترین وعده غذایی و شام به عنوان کوچک ترین وعده به متعادل کردن هورمون های مرتبط با بیماری تنبلی تخمدان کمک می کند. این موضوع می تواند روند تخمک گذاری را بهبود بخشد و در نتیجه قدرت باروری را افزایش دهد. شما باید میزان کالری دریافتی در طول روز خود را مشخص کنید و سهم بیشتری از آن را به صبحانه و کمترین سهم را به وعده شام بدهید.

به اندازه کافی چربی سالم بخورید

زمانی که شما به اندازه کافی چربی سالم از جمله اسیدهای چرب امگا3 مصرف نمایید سطح انسولین شما بهبود می یابد، باعث تعادل هورمونی می گردد و در نتیجه پلی کیستیک تخمدان شما مدیریت می شود. برخی از چربی های سالم شامل ماهی های چرب، آووکادو، روغن زیتون و آجیل خام است. یک مطالعه بر روی 61 زن مبتلا به پلی کیستیک تخمدان نشان می دهد که مصرف مکمل اسیدهای چرب امگا3 در طول 8 هفته میزان مقاومت به انسولین را در حدود 22 درصد بهبود می بخشد. نتایج مشابه در مطالعه ای دیگر نشان می دهد که مصرف مکمل اسیدهای چرب امگا3 و ویتامین E به مدت 12 هفته منجر به بهبود مقاومت به انسولین و کاهش سطح تستوسترون در زنان مبتلا به پلی کیستیک تخمدان می شود. حتی بدون مصرف مکمل های امگا3، مصرف به اندازه چربی های سالم نیز می تواند مقاومت به انسولین را بهبود بخشد. برای جلوگیری از اضافه وزن نیز لازم است چربی های ناسالم، غذاهای فرآوری و سرخ شده را از برنامه غذایی خود حذف کنید.

کاهش مصرف کربوهیدرات

کاهش مصرف کربوهیدرات می تواند تعادل هورمون های مرتبط با PCOS را بهبود بخشد و باعث کاهش وزن در زنان مبتلا به این بیماری گردد. انسولین با تبدیل کربوهیدرات به گلوکز در بدن تولید می شود. مطالعات نشان می دهد محدود کردن مصرف کربوهیدرات باعث کاهش غلظت انسولین خون در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان می گردد و این موضوع به مرور زمان می تواند این بیماری را بهبود بخشد. کاهش مصرف کربوهیدرات همچنین تاثیر مثبتی بر سطح هورمون ها دارد. قند خون تستوسترون را کاهش می دهد و میزان حساسیت به انسولین را بالا می برد. علاوه بر همه مزایای ذکر شده رعایت رژیم کربوهیدرات موجب کاهش وزن نیز می گردد. با محدود کردن میزان کربوهیدرات در برنامه غذایی خود در واقع ناخودآگاه پیرو رژیم با GL پایین می شوید.

افزایش مصرف پروتئین بدون چربی

آندروژن ها از جمله تستوسترون هورمون های جنسی مردانه هستند. همه زنان دارای آندروژن می باشند، اما سطح این هورمون ها در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان بالاتر از حد طبیعی است و همین موضوع می تواند عاملی برای رشد موهای زائد و نامنظم شدن قاعدگی گردد. مطالعات نشان می دهد سطح آندروژن هنگام رعایت رژیم غذایی با پروتئین بالا (30 % پروتئین) در مقایسه با رژیم کم پروتئین در زنان مبتلا به PCOS بسیار پایین تر است. در مقایسه با غذاهای با کربوهیدرات بالا، غذاهای سرشار از پروتئین منجر به افزایش تولید انسولین نمی شود. رعایت رژیم غذایی با پروتئین بالا می تواند هورمون گرسنگی را به مدت طولانی تر سرکوب کند. مطمئن شوید که در برنامه غذایی خود به مقدار زیادی پروتئین سالم مانند گوشت بدون چربی، ماهی، تخم مرغ، لوبیا و برخی فرآورده های لبنی قرار دارد.

ورزش کنید

ورزش منظم برای تضمین سلامتی به خصوص در خانم های مبتلا به پلی کیستیک تخمدان ضروری است. به عنوان مثال یک تحقیق نشان می دهد که ورزش منظم باعث بهبود روند تخمک گذاری شده و کاهش مقاومت به انسولین را تا 30 درصد و سرعت کاهش وزن را تا 10 درصد افزایش می بخشد. در حقیقت تنها سه ساعت ورزش در هفته می تواند موجب بهبود حساسیت به انسولین و کاهش چربی دور شکم در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان شود. اگر شما یک دوره سه ماهه به طور منظم ورزش کنید التهاب بدن تان کاهش می یابد. بیماری التهاب مزمن در زنان مبتلا به PCOS شایع است و این بیماری با مقاومت به انسولین در ارتباط می باشد.

مصرف مکمل

مطالعات نشان می دهد که مصرف برخی مکمل های خاص به کاهش علائم پلی کیستیک تخمدان به خصوص در خانم هایی که با کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی مواجه هستند بسیار مفید است. به عنوان مثال کمبود ویتامین D باعث تشدید برخی عوارض تنبلی تخمدان از جمله چاقی، مقاومت به انسولین و کاهش روند تخمک گذاری می گردد. بنابراین اغلب توصیه می شود خانم های مبتلا به پلی کیستیک تخمدان در صورتی که دچار کمبود این ویتامین هستند مکمل های ویتامین D مصرف نمایند. با این حال ثابت نشده که مصرف مکمل ویتامین D باعث کاهش عوارض منفی می شود و در این مورد تحقیقات بیشتری لازم است.

راهنمایی:کمبود ویتامین D یکی از رایج ترین کمبودها در سراسر جهان است.

منبع اصلی ویتامین D خورشید می باشد. اگر میزان این ویتامین در شما پایین است و در طول روز زمان زیادی در معرض آفتاب نیستید حتما با پزشک خود درباره مصرف مکمل ویتامین D مشورت کنید. مواد مغذی دیگری نیز به بهبود علائم PCOS کمک می کند از جمله کروم که یک ماده معدنی ضروری برای بدن است و عملکرد انسولین را تقویت می بخشد. به دلیل اینکه کروم در طیف وسیعی از مواد غذایی یافت می شود، کمبود کروم شایع نیست. برخی از منابع غذایی سرشار از کروم آجیل، برخی میوه ها و سبزیجات مانند کلم بروکلی، گوجه فرنگی و گلابی می باشد. برخی مطالعات نشان می دهد مصرف 1000 میلی گرم مکمل کروم به مدت دو ماه حساسیت به انسولین را در زنان دارای اضافه وزن مبتلا به PCOS تا 38 درصد بهبود می بخشد. با این حال مطالعات در این زمینه بسیار اندک بوده و تائید این موضوع نیازمند تحقیقات بیشتری است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 4.8 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...