دانشنامه فرزند

قارچ واژن یا کاندیدا
عفونت واژن

دانشنامه فرزند: گاهی ممکن است شما دچار خارش یا سوزش در ناحیه واژن شوید و زمانی که پزشک شما را معاینه می کند تشخیص قارچ واژن یا عفونت کاندیدا می دهد. شما ممکن است همیشه بهداشت را رعایت کرده باشید اما باز هم دچار این بیماری شوید. اگر علائمی مانند ترشحات پنیری سفید همراه با خارش و سوزش و احساس خشکی دارید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

کاندیدا قارچ های ریز و کوچکی هستند مشابه آنچه کپک نان یا برفک دهان کودکان را ایجاد می کند. در حالت طبیعی روی پوست و بدن همه افراد وجود دارند اما مشکلی ایجاد نمی کنند. در شرایط خاصی این قارچ ها می توانند تکثیر و باعث ایجاد بیماری شوند. مهم ترین مکانیسم دفاعی واژن میکروب هایی هستند که در واژن وجود دارند و با تبدیل گلیکوژن به اسیدلاکتیک و اسیدی کردن محیط واژن از آن محافظت می کنند. اگر به هر دلیل تعداد این میکروب ها در واژن شما کم شود و یا PH واژن تغییر کند ممکن است مسائلی که در حالت عادی مشکلی ایجاد نمی کنند مانند کاندیدا تکثیر شوند و بیماری ایجاد کنند.

اگر شما دائما واژن خود را با صابون می شویید و یا زیاد از بتادین استفاده می کنید، آنتی بیوتیک مصرف کرده اید و یا اگر به هر علتی ایمنی بدن تان پایین آمده، چاق هستید یا قند خون دارید می توانند عواملی باشند که شما دچار عفونت کاندیدا شوید. درمان این بیماری بسیار آسان است، باید توسط پزشک زنان معاینه شوید تا بر اساس علائم پماد و داروهای لازم را برای شما تجویز کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 4 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...