دانشنامه فرزند

کلومید یا کلومیفن سیترات
کلومید

دانشنامه فرزند: کلومیفن سیترات یا کلومید یک داروی خوراکی است که اغلب برای معالجه انواع خاصی از ناباروری زنانه استفاده می شود. کلومیفن باعث می شود بدن شما تصور کند که میزان استروژن پایین تر از حد است و در نتیجه غده هیپوفیز شروع به ترشح هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) و هورمون لوتئین کننده (LH) می کند. افزایش سطح FSH تخمدان را تحریک کرده تا یک یا چند فولیکول تولید کند و افزایش سطح LH موجب تحریک تخمک گذاری می شود.

طریقه مصرف قرص کلومیفن

کلومیفن سیترات یا کلومید، قرص 50 میلی گرمی است که معمولا در شروع چرخه قاعدگی به مدت 5 روز متوالی مصرف می گردد. پزشک بسته به شرایط شما دوز دارو را مشخص می کند. به طور معمول اولین ماه مصرف دارو با کمترین دوز آغاز می شود و در صورت نیاز ممکن است دوز دارو هر ماه افزایش یابد. ممکن است پزشک از شما بخواهد برای بررسی فولیکول ها سونوگرافی واژینال انجام دهید. اطلاعات سونوگرافی به شما کمک می کند تا زمان مناسب برای نزدیکی پیدا کنید همچنین می تواند راهنمای پزشک در تعیین دوز مناسب دارو برای چرخه قاعدگی بعدی باشد. معمولا مصرف کلومیفن بیش از سه تا شش دوره توصیه نمی شود. استفاده مداوم می تواند باعث کاهش احتمال بارداری شود. اگر تا پیدا کردن دوز مناسب چند دوره طول بکشد ممکن است پزشک چند ماهی دیرتر مصرف دارو را قطع کند.

داروی کلومید برای چه افرادی مناسب است؟

کلومید اغلب برای خانم های مبتلا به سندرم پلی کیستیک تخمدان (PCOS) تجویز می گردد. این سندرم می تواند باعث تخمک گذاری نامنظم و یا عدم تخمک گذاری شود. این دارو برای همه خانم ها موثر واقع نمی گردد. خانم هایی که دچار نارسایی اولیه تخمدان یا یائسگی زودرس هستند و خانم هایی که به دلیل کمبود وزن دچار عدم تخمک گذاری و یا توقف قاعدگی (آمنوره) می شوند به احتمال زیاد در صورت مصرف کلومید نیز تخمک گذاری نخواهند داشت. ممکن است چنین افرادی نیاز به درمان های ناباروری جدی تر داشته باشند.

فواید مصرف کلومید

کلومید برای افرادی که به طور صحیح تحت درمان با این دارو قرار می گیرند فواید زیادی دارد:

 • کلومید در مقایسه با سایر روش های درمانی نظیر IVF یک روش درمان ناباروری مقرون به صرفه است.
 • یک داروی خوراکی است و نسبت به سایر درمان ها کمتر تهاجمی می باشد.
 • این دارو توسط ماما نیز می توان تجویز شود و نیاز به مراجعه به متخصص ناباروری نمی باشد.
 • کلومید عوارض جانبی کمی دارد.

مضرات مصرف کلومید

 • عوارض جانبی

  در حالی که مصرف این دارو به طور کلی بسیار بی خطر می باشد اما بهتر است از عوارض جانبی احتمالی آن آگاه باشید:

  • گرگرفتگی
  • سردرد
  • نفخ
  • حالت تهوع
  • تغییرات در خلق و خوی
  • حساس شدن پستان ها
  • تغییرات در بینایی مانند تاری دید و دو بینی
 • چند قلویی

  کلومید می تواند احتمال بارداری چند قلویی را افزایش دهد. قبل از مصرف دارو حتما در این باره با پزشک مشورت کنید که آیا قادر به حمل بارداری دو یا چند قلویی می باشید یا خیر؟

 • عوارض بلند مدت

  به دلیل تاثیر کلومید بر میزان استروژن، می تواند منجر به نازک شدن پوشش رحم گردد، در صورتی که بارداری و لانه گزینی نیازمند یک پوشش ضخیم است. کلومید همچنین می تواند میزان و کیفیت مخاط دهانه رحم را کاهش دهد. هنگام قرار گرفتن در معرض استروژن مخاط دهانه رحم آبکی و نازک هستند و این موضوع در هدایت هرچه بهتر اسپرم به سمت لوله های فالوپ کمک می کند. با مصرف کلومید، میزان استروژن کاهش می یابد و باعث می شود مخاط دهانه رحم ضخیم تر از حد معمول گردد و موجب ایجاد اختلال در ورود اسپرم به رحم و لوله های رحمی می شود. اگر می خواهید تلقیح داخل رحمی انجام دهید این موضوع نمی تواند برای تان مشکل ساز شود زیرا کاتتر تلقیح از مخاط دهانه رحم به طور کامل رد می شود.

 • سرطان

  تا کنون هیچ تحقیق قطعی درباره اینکه کلومید خطر سرطان را در زنان افزایش می دهد وجود نداشته اما یک تحقیق معتبر نشان می دهد که استفاده از داروهای محرک تخمک گذاری احتمال ابتلا به سرطان اندومتریوز را افزایش می دهد.

اگر مصرف کلومید تاثیری نگذارد

اگر بعد از سه الی شش ماه (یا دوره قاعدگی) مصرف کلومید باردار نشدید احتمالا دیگر زمان آن فرا رسیده که به یک متخصص ناباروری مراجعه نمایید تا یک درمان تهاجمی تر را انتخاب کند. البته این موضوع به این معنا نیست که شما هرگز باردار نخواهید شد، بلکه منظور این است که باید روش درمانی خود را تغییر دهید. پزشک جهت بررسی های بیشتر از جمله کیفیت اسپرم و وضعیت لوله های فالوپ آزمایشات دیگری تجویز می کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...