دانشنامه فرزند

درمان سقط جنین
سقط جنین

دانشنامه فرزند: بسته به اینکه سقط جنین شما از چه نوعی می باشد انتخاب روش درمانی می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال اگر دچار سقط جنین کامل شده باشید یعنی هیچ بافتی از حاملگی در بدن شما باقی نمانده، نیاز به درمان خاصی نیز ندارید.

این مطلب به عنوان زیرمجموعه در مطلب دیگری تعریف شده است. برای مطالعه بیشتر پیرامون این موضوع می‌توانید به مقاله همه چیز درباره سقط جنین رجوع نمایید.

روش های مختلف درمان سقط جنین

اگر بعد از سقط جنین همچنان محصولات بارداری در بدن شما باقی مانده باشد پزشک ممکن است یکی از روش های درمانی زیر را انتخاب کند:

 • ممکن است پزشک تشخیص دهد با گذشت زمان به طور طبیعی بافت بارداری از بدن تان خارج خواهد شد و دیگر نیاز به اقدام خاصی به جز صبر کردن نیست.

 • گاهی برای خروج راحت تر محصولات باقی مانده بارداری، پزشک داروهای مناسب را تجویز می نماید.

 • در برخی موارد خارج کردن بافت های باقی مانده نیاز به جراحی دارد.

خطر و عوارض ناشی از هر یک از روش های ذکر شده ناچیز هستند، با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین روش را برای شما انتخاب نماید.

بهبود جسمانی پس از سقط جنین

مدت زمان بهبودی جسمانی بستگی به سن بارداری شما در حین سقط جنین دارد. بعد از سقط جنین ممکن است دچار لکه بینی و درد شکم شوید. هورمون های بارداری ممکن است تا چند ماه پس از سقط جنین در خون شما باقی بمانند. احتمالا در 4 الی 6 هفته پس از سقط جنین دوره های قاعدگی شما طبق روال سابق رخ می دهند. حداقل تا دو هفته پس از سقط جنین از برقراری رابطه جنسی خودداری نمایید.

حال روحی پس از سقط جنین

تجربه طیف وسیعی از احساسات بعد از سقط جنین کاملا طبیعی است، همچنین ممکن است به علائمی نظیر اختلال در خواب، کمبود انرژی و گریه های مکرر دچار شوید. به خودتان برای اندوه از دست دادن جنین فرصت کافی بدهید و در صورت نیاز از سایرین کمک بخواهید همچنین توصیه های زیر را در نظر بگیرید:

 • اگر احساس می کنید بیش از حد ناراحت هستید باید به خودتان کمک کنید. با دوستان و خانواده خود که احساسات شما را درک می کنند درد و دل کنید.

 • هر نوع یادگاری از جنین، لباس و وسایل کودک را در جایی دور از دید نگه دارید و تا زمانی که مجدد آماده دیدن آن ها نشده اید به سراغ شان نروید.

 • از یک درمانگر کمک بخواهید. مشاورین می توانند به شما در مقابله با افسردگی و احساس گناه بابت از دست دادن جنین و ... کمک کنند.

 • به یک گروه پشتیبانی آنلاین بپیوندید. با عضویت در مامی گپ می توانید از تجربیات خانم هایی که شرایط مشابه شما را داشته اند اطلاع کسب کنید.

بارداری مجدد پس از سقط جنین

پس از سقط جنین باید به خودتان فرصت کافی جهت بهبودی جسمانی و روحی را بدهید. معمولا سقط جنین تنها یک بار رخ می دهد، اگر دو یا چند مورد سقط جنین داشته اید باید با پزشک درباره عوامل احتمالی که موجب سقط های قبلی شده اند مشورت کنید، شاید لازم باشد در این راستا آزمایش هایی را انجام دهید از جمله:

 • آزمایش خون برای بررسی تعادل هورمون ها
 • آزمایش کروموزومی (با استفاده از نمونه خون یا بافت)
 • معاینات لگن و رحم
 • سونوگرافی

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...