دانشنامه فرزند

آیا در دوران حاملگی پریودی اتفاق می افتد؟
پریود در بارداری

دانشنامه فرزند: شاید شنیده باشید که ممکن است در دوران بارداری یک نفر دچار قاعدگی شود و برای تان این سوال ایجاد شود که آیا واقعا چنین چیزی امکان دارد؟ جواب کوتاه است، خیر! امکان ندارد در دوران بارداری یک دوره قاعدگی را تجربه کنید. ممکن است لکه بینی به رنگ صورتی روشن یا قهوه ای تیره رخ دهد. به طور کلی اگر شما دچار خونریزی ای شوید که یک پد را پر کند نشانه آن است که به احتمال زیاد باردار نیستید. اگر آزمایش بارداری شما مثبت شده و خونریزی شدید دارید باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

مقایسه دوران قاعدگی و بارداری

ماهی یک بار تخمک گذاری انجام می شود در صورتی که تخمک آزاد شده و بارور نشود از رحم خارج شده و از طریق واژن به بیرون از بدن می رود. در یک قاعدگی معمولی، خونریزی بسیار سبک شروع می شود و سپس سنگین تر شده و به رنگ قرمز تیره در می آید و هر چه به انتهای چرخه نزدیک تر می شوید از لحاظ کمیت کمتر می شود. تفاوت میان بارداری و قاعدگی کاملا واضح است به محض اینکه بارداری صورت گیرد دیگر قاعدگی رخ نمی دهد.

برخی افراد ادعا می کنند در دوران بارداری پریود شده اند حتی ممکن است با این جمله مواجه شوید که «من این مدت نمی دانستم که باردار بوده ام». خونریزی در بارداری ممکن است رخ دهد اما به معنی قاعدگی نیست، یک علامت هشدار دهنده می باشد. برخی افراد هم بوده اند که در سه ماهه اول بارداری دچار لکه بینی شده اند و در نهایت فرزند سالمی به دنیا آورده اند

علل خونریزی در سه ماهه اول بارداری

در اوایل بارداری بین 15 الی 25 درصد زنان دچار لکه بینی می شوند. برخی از دلایل آن عبارتند از:

 • لکه بینی لانه گزینی

  لکه بینی لانه گزینی در مراحل اولیه بارداری رخ می دهد. در این زمان به احتمال زیاد حتی تست بارداری هم انجام نداده اید. این لکه بینی زمانی رخ می دهد که تخم بارور شده در رحم کاشته می شود، زمان وقوع احتمالی آن مصادف با موعد قاعدگی تان خواهد بود. گاهی ممکن است این اشتباه را به وجود آورد که قاعدگی آغاز شده، البته این خونریزی بسیار سبک و در حد لکه بینی است.

 • تغییرات دهانه رحم

  اندکی پس از وقوع بارداری ممکن است تغییرات دهانه رحم منجر به بروز لکه بینی گردد. اگر این لکه بینی به دلایل عفونی نباشد مشکلی ایجاد نمی کند.

 • حاملگی خارج از رحمی
 • حاملگی پوچ یا مول
 • سقط جنین

موارد ذکر شده اغلب با علائمی نظیر گرفتگی شدید یا درد شکم، کمر درد، ضعف و سرگیجه، خستگی، درد شانه ها، تب، تغییر در ترشحات واژن، حالت تهوع و استفراغ غیر قابل کنترل همراه می باشد.

علل خونریزی در سه ماهه دوم و سوم

خونریزی در این بازه زمانی نیز نیازمند مراقبت های پزشکی فوری است. چه خونریزی شما سبک باشد و چه سنگین، چه همراه با علائم دیگر باشد و چه نباشد باید به صورت اورژانسی به پزشک مراجعه نمایید. دلایل شایع خونریزی در سه ماهه دوم و سوم بارداری عبارتند از:

 • سقط جنین
 • جفت سرراهی
 • پارگی جفت یا دکولمان جفت
 • پارگی رحم (در موارد نادر)
 • پارگی رگ های خونی جنین (در موارد نادر)
 • زایمان زودرس

  در صورتی که زایمان قبل از هفته 37 بارداری رخ دهد به آن زایمان زودرس گفته می شود. قبل از زایمان زودرس اغلب دردهایی همچون قاعدگی و افزایش ترشحات واژن مشاهده می شود. علاوه بر گرفتگی، انقباضات نیز احساس خواهد شد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...