دانشنامه فرزند

دکتر بازی کودکان
دکتر بازی

دانشنامه فرزند: معمولا کودکان بین سنین 4 تا 7 سالگی که بدن خود را بیشتر می شناسند ممکن است نسبت به بدن سایرین نیز کنجکاو باشند. ممکن است کودکی به فرزند شما بگوید «بیا بازی کنیم و من دکترم و تو لباست را در بیار». این موضوع ممکن است والدین را نگران سازد.

اگر فاصله سنی کودکان که مشغول بازی با هم هستند کم و مثلا زیر دو یا سه سال می باشد نیازی به نگرانی نیست، اما باز شما باید مراقب باشید. تا زمانی که بازی و شادی کودکان را می شنوید نیازی نیست نگران شوید اما دو قانون را به خاطر بسپارید: یکی این که در اتاق محل بازی کودکان باید باز باشد و دیگر این که هر زمان احساس کردید صدای بازی کودکان متوقف شد آن ها را چک کنید. البته این بررسی باید به عنوان کمک کردن باشد، نه به شکل مچ گرفتن. اگر فرزندتان را در حالتی دیدید که ممکن است تحملش برای شما سخت باشد نباید کنترل خود را از دست بدهید.

کودک نباید تنبیه و سرزنش شود و یا جلوی دیگران تحقیر شود. شما نشان می دهید که از کار فرزندتان ناراحت هستید و اخم کوتاهی کرده و به کودکان می گویید لباس های تان را بپوشید و از اتاق بیرون بیایید. اگر احساس کردید پدر و مادر کودک دیگر موافق هستند با هر دو کودک صحبت می کنید اگر نه فقط با فرزند خودتان باید صحبت داشته باشید و مجدد در مورد قسمت های خصوصی بدن به او توضیح می دهید و به فرزندتان گوشزد کنید که هر زمان سوالی داشت می تواند با شما مطرح کند و مطمئن باشد که شما از او ناراحت نمی شوید. برای مدتی فرزندتان را زیر نظر بگیرید به خصوص زمان هایی که قرار است با کودکان دیگر تنها باشد. دکتر بازی و کنجکاوی های کودکانه مرحله طبیعی از رشد کودک است که با کمک صبوری شما می توان از آن عبور کرد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تربیت» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...