دانشنامه فرزند

فواید دارچین برای سلامتی
دارچین

دانشنامه فرزند: دارچین ادویه ای بسیار خوشمزه می باشد و هزاران سال است که به دلیل خاصیت دارویی فراوان در میان مردم محبوب شده است. در ادامه برخی مزایای دارچین که از لحاظ علمی به اثبات رسیده اند را شرح می دهیم.

دارچین ماده ای سرشار از خواص دارویی قدرتمند

این ادویه خوشبو از پوست داخلی درخت دارچین تهیه می شود. این گیاه قدمت باستانی دارد و در گذشته به دلیل کمیابی به عنوان هدیه ای با ارزش برای پادشاهان در نظر گرفته می شد. این روزها دارچین قیمت مناسبی دارد و به طور معمول در تهیه بسیاری از غذاها استفاده می شود. دانشمندان بر این باورند که دارچین اثرات فراوانی بر سلامتی و سوخت و ساز بدن دارد.

دارچین سرشار از آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان ها از بدن شما در مقابل آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کنند. دارچین با آنتی اکسیدان های قدرتمندی مانند پلی فنول ها همراه است. در مطالعه ای که فعالیت آنتی اکسیدانی 26 ادویه را مورد بررسی قرار داده بود، دارچین به عنوان برنده حتی در مقایسه با سیر و پونه مطرح گردید. دارچین آنقدر قوی است که می توان از آن به عنوان ماده طبیعی نگهدارنده مواد غذایی استفاده کرد.

خاصیت ضد التهابی دارچین

دارچین به بدن شما کمک می کند تا با عفونت ها مبارزه کنید و بافت های آسیب دیده را ترمیم نمایید. اگر التهاب در بدن شما مزمن گردد می تواند در مقابل بافت های بدن قرار بگیرد و مشکلاتی ایجاد نماید. دارچین و آنتی اکسیدان های موجود در آن خاصیت ضد التهابی دارند و به کاهش خطر ابتلا به بیماری کمک می کنند.

کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی با دارچین

بیماری قلبی شایع ترین علت مرگ زودرس در جهان است. مصرف یک گرم یا تقریبا نصف قاشق چایخوری دارچین در روز برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 اثرات مفیدی بر روی نشانگرهای خون می گذارد. سطح تری گلیسرید و کلسترول بد (LDL) را کاهش می دهد و سطح کلسترول خوب (HDL) را نیز افزایش می دهد. مطالعات نشان می دهد مصرف تنها 120 میلی گرم دارچین در روز می تواند تمام این تاثیرات را بگذارد. علاوه بر این دارچین باعث کاهش فشار خون می گردد. همه این عوامل می توانند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را بکاهند.

دارچین و بهبود مقاومت به انسولین

انسولین یکی از مهم ترین هورمون های تنظیم کننده سوخت و ساز بدن می باشد. انسولین برای انتقال قند خون به سلول های شما ضروری است. مقاومت به انسولین نشانه بارز مشکلاتی نظیر سندرم متابولیک و دیابت نوع 2 می باشد. خبر خوب این که دارچین می تواند مقاومت به انسولین را به طور چشمگیری کاهش دهد و به این هورمون مهم در انجام صحیح کار خود کمک کند. با افزایش حساسیت به انسولین سطح قند خون کاهش می یابد.

کاهش سطح قند خون و خواص ضد دیابتی دارچین

جدا از اثرات مفید بر مقاومت به انسولین، دارچین از روش های دیگری نیز موجب کاهش سطح قند خون می گردد. دارچین میزان گلوکز موجود در خون بعد از غذا را کاهش می دهد. از دو طریق این کار را انجام می دهد:

  • همزمان با فعالیت آنزیم های گوارشی باعث کاهش سرعت کربوهیدرات ها در دستگاه گوارش شما می شود.
  • ترکیبی در دارچین وجود دارد که به تقلید از انسولین می تواند بر سلول ها اثر بگذارد.

مصرف 1 تا 6 گرم یا حدود 0.5 تا 2 قاشق چایخوری دارچین در روز می تواند 10 تا 29 درصد قند خون ناشتا را کاهش دهد.

اثرات مثبت دارچین بر بیماری های عصبی

بیماری های عصبی با از بین رفتن تدریجی ساختار یا عملکرد سلول های مغزی رخ می دهند. دو نوع شایع آن آلزایمر و پارکینسون می باشند. دو ترکیب موجود در دارچین مانع از تولید پروتئینی به نام تاو در مغز می شود که یکی از علل بارز بیماری آلزایمر است. دارچین موجب حفاظت از نورون ها می شود و سطح انتقال دهنده های عصبی نرمال و عملکرد حرکتی را بهبود می بخشد و از این طریق به بیماران مبتلا به پارکینسون کمک می کند.

پیشگیری از سرطان با دارچین

سرطان یک بیماری جدی است که با رشد کنترل نشده سلولی شناخته می شود. برخی مطالعات نشان می دهند دارچین می تواند در برابر سرطان از شما محافظت کند. رشد سلول های سرطانی را کاهش داده و از تشکیل رگ های خونی در تومورها جلوگیری می کند. دارچین برای سلول های سرطانی مانند سم است و آن ها را نابود می کند.

مبارزه با عفونت های باکتریایی و قارچی با دارچین

سینامالدهید که عطر و طعم خوش دارچین از آن می آید به مبارزه با انواع عفونت ها کمک می کند. روغن دارچین در درمان عفونت های دستگاه تنفسی ناشی از قارچ ها بسیار موثر است. همچنین می تواند از رشد باکتری هایی نظیر لیستریا و سالمونلا جلوگیری کند. اثرات ضد میکروبی دارچین موجب جلوگیری از پوسیدگی دندان و کاهش بوی نامطبوع دهان می گردد.

مبارزه با ویروس HIV با دارچین

HIV ویروسی است که به تدریج سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف می کند و در صورت عدم درمان می تواند منجر به بیماری ایدز گردد. در مطالعه بین 69 گیاه دارویی، دارچین بیشترین اثر را بر سلول های آلوده به HIV داشته است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زندگی سالم» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 2 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...