دانشنامه فرزند

شیر سویا برای کودکان مفید است؟
شیر سویا

دانشنامه فرزند: شیرهای گیاهی گزینه های بسیار مناسبی برای جایگزینی شیر گاو هستند و برای برخی از بزرگسالانی که تحمل لاکتوز ندارند می توانند انتخاب مناسبی باشند. اما آیا شیرهای غیر لبنی مانند سویا برای نوزادان مناسب است؟

شیر سویا چیست؟

شیر سویا از سویای پخته شده تهیه می شود و حاوی پروتئین سویا، قند طبیعی یا اضافه شده و فیبر است. یک لیوان شیر سویا حدود 40 کالری و 3 تا 4 گرم پروتئین، 2 گرم چربی و نیم گرم قند دارد. همچنین حاوی مواد معدنی مانند کلسیم، آهن و پتاسیم است.

آیا نوزادان می توانند شیر سویا بنوشند؟

برای کودکان زیر یک سال مصرف شیر گاو، شیر سویا و یا سایر شیرهای گیاهی ممنوع است و تنها باید شیر مادر و یا شیر خشک استفاده نمایند. شیر گاو حاوی پروتئین ها و مواد معدنی زیادی می باشد که برای معده نوزادان مناسب نیست و بیشتر شیرهای گیاهی از منابع کافی مواد مغذی مورد نیاز نوزادان برخوردار نیستند.

بین سنین یک تا پنج سال پزشکان توصیه می کنند کودکان عمدتا شیر گاو و آب بنوشند با این حال شیر سویای غنی شده یک جایگزین قابل قبول برای شیر گاو می باشد زیرا از نظر غذایی معادل آن است پس حتما برای کودک بالای یک سال و کمتر از پنج سال اگر از شیر سویا استفاده می کنید غنی شده و شیرین نشده باشد.

کودکان یک تا دو ساله باید هر روز دو تا سه فنجان شیر کامل میل کنند. اگر فرزند شما به لبنیات آلرژی دارد و دچار عدم تحمل لاکتوز است و یا خانواده شما تمایلی به مصرف محصولات حیوانی ندارد، شیر سویای غنی شده جایگزین مناسبی برای شیر گاو می باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...