دانشنامه فرزند

قوانین طلایی عادت دادن کودک به تغذیه سالم
تغذیه کودک

دانشنامه فرزند: فرزند شما اکنون به کودکی نوپا و پر جنب و جوش تبدیل شده و احتمالا شما ناچارید برای هر غذایی که می خواهید از لب های کوچک او بگذرد بازی های زیادی انجام می دهید. در این سن فرزند نوپای شما علاقه ای به یک جا نشستن ندارد و دائم در حال سفر به اطراف خانه است. در انتخاب غذا سخت گیر شده و معمولا در مقابل قرار دادن غذا در برابر او بلند می گوید: «نه». حالا باید چه کار کرد؟

در انتخاب وعده های غذایی و میان وعده ها دقت کنید

شما باید سعی کنید به کودک در یادگیری دوست داشتن غذاهای مغذی و محدود کردن مصرف غذاهای پر چرب، پر از قند، کلسترول و سدیم یاری رسانید. در برنامه غذایی کودک گوشت گاو و طیور، ماهی، غذاهای لبنی، سبزیجات و میوه ها، نان های سبوس دار، ماکارونی و غلات را بگنجانید. اگر در یک روز از همه گروه های غذایی نخورد تا زمانی که رژیم او به طور کلی متعادل است، نیازی نیست نگران شوید.

نشانه های سیری و گرسنگی فرزندتان را بشناسید

شما به عنوان پدر و مادر بهتر از همه فرزندتان را می شناسید، بعضی روزها فرزند شما اشتهای عجیبی پیدا می کند ولی روزهایی هم پیش می آید که کاملا بی اشتهاست. شما باید به نشانه های گرسنگی فرزندتان توجه کنید، سیگنال های بدن او را نادیده نگیرید و زمانی که احساس گرسنگی نمی کند برای خوردن غذا به او اصرار نکنید. اگر فرزند شما از خوردن غذای معمولی امتناع کرد می توانید بعدا یک میان وعده سالم را به او پیشنهاد دهید. اگر رشد فرزند شما مناسب است و حال او خوب می باشد به او اعتماد کنید.

الگوی مناسبی برای فرزند خود باشید

اگر شما طرفدار غذای غیر مفید و پر چرب هستید نمی توانید از فرزندتان انتظار داشته باشید عاشق سبزیجات باشد. فرزندتان باید شما را در حال خوردن ماهی و مرغ، غلات سبوس دار، میوه و سبزیجات فراوان ببیند تا او نیز از همان الگو پیروی کند. شما نمی توانید فرزندتان را قانع کنید که صبحانه برایش مفید است وقتی خود شما میلی به آن ندارید.

از تلاش برای معرفی غذاهای جدید ناامید نشوید

اگر روزی غذایی درست کردید و فرزند شما به آن علاقه ای نشان نداد به این معنی نیست که دیگر هیچ وقت آن غذا را نمی خورد، بلکه منظورش این است که الان و در حال حاضر میلی به آن غذا ندارد. نیازی نیست او را مجبور کنید، تنها کافی است چند وقت بعد دوباره امتحان نمایید.

به صورت دسته جمعی غذا بخورید

یک روش عالی برای عادت دادن کودک به تغذیه سالم، صرف وعده های غذایی خانوادگی است. خاموش کردن تلویزیون و کنار گذاشتن بازی های کامپیوتری و ارتباط با دوستان و خانواده نشان می دهد وعده های غذایی به صورت دسته جمعی فراتر از صرف غذا است.

به فرزندتان حق انتخاب بدهید

کودکان نوپا به دنبال استقلال هستند. چند گزینه سالم را به او پیشنهاد دهید تا از بین آن ها انتخاب کند.

کابینت ها را سالم سازی کنید

اگر کابینت آشپزخانه شما پر از خوراکی های ناسالم مانند کلوچه، آب نبات و ... است شاید بهتر باشد آن ها را در جایی دور از دید قرار دهید. نیازی نیست مواد غذایی با ارزش غذایی پایین را کلا دور بیندازید بلکه می توانید گاهی به عنوان مثال در جشن تولد یا مراسم خاص از آن ها استفاده کنید. به فرزندتان بیاموزید مصرف این غذاها در حد تعادل مشکلی ندارد و لازم نیست دزدکی آن ها را بخورد.

میزان مصرف شیر و آب کودکان را بررسی کنید

شیر و آب برای کودکان نوپا مفید است و جزئی از برنامه غذایی شان محسوب می شود، اما اگر در مصرف شیر و آب روزانه زیاده روی می کنند ممکن است باعث ایجاد احساس سیری کاذب شود.

از مواد غذایی بی ارزش به عنوان پاداش استفاده نکنید

اگر می خواهید فرزندتان را بابت کاری تشویق کنید از آب نبات کمک نگیرید. مواد غذایی با ارزش غذایی پایین نباید به عنوان پاداش در نظر گرفته شوند. اگر زمانی که می خواهید محبت خود را به فرزندتان نشان دهید، او را در آغوش بگیرید و ببوسید بسیار با ارزش تر از آب نبات است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...