دانشنامه فرزند

بیماری تیروئید در خانم ها
تیروئید

دانشنامه فرزند: تیروئید شما، هورمون تیروئید تولید می کند که فعالیت های زیادی را در بدن شما کنترل خواهد کرد از جمله اینکه چقدر سریع کالری می سوزانید و قلب شما چقدر سریع می زند. بیماری تیروئید در صورتی است که هورمون بسیار زیاد یا بسیار کمی تولید شود. بسته به اینکه هورمون تیروئید در بدن شما چقدر زیاد یا کم باشد ممکن است اغلب احساس بی قراری یا خستگی بکنید یا شاید دچار کاهش یا افزایش وزن شوید. زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به اختلالات تیروئید هستند خصوصا بعد از بارداری و یائسگی.

تیروئید چیست؟

تیروئید یک غده کوچک پروانه ای است که در پایه گردن شما درست زیر سیب آدم قرار دارد. این غده، هورمون تیروئید تولید می کند که از طریق خون شما به تمام نقاط بدن منتقل می شود. هورمون تیروئید متابولیسم بدن را تنظیم می کند.

تاثیر اختلالات تیروئید بر خانم ها

از هر هشت زن، یکی از آن ها به اختلالات تیروئید مبتلاست. این بیماری در خانم ها می تواند باعث بروز مشکلات زیر شود:

  • اختلال در دوره قاعدگی

    تیروئید به کنترل چرخه قاعدگی کمک می کند. پرکاری یا کم کاری تیروئید می تواند دوره های قاعدگی شما را بسیار سبک، سنگین یا نامنظم کند. همچنین می تواند باعث شود که دوره های قاعدگی شما برای چند ماه متوقف گردد که به این وضعیت آمنوره گفته می شود. اگر سیستم ایمنی بدن شما باعث بیماری تیروئید شود ممکن است غده های دیگر مانند تخمدان را نیز درگیر کند که منجر به یائسگی زودرس می گردد.

  • ناباروری

    هنگامی که بیماری تیروئید بر چرخه قاعدگی تاثیر بگذارد بر روند تخمک گذاری نیز اثر می گذارد و می تواند باردار شدن را دشوار سازد.

  • مشکلات دوران بارداری

    بیماری تیروئید می تواند برای مادر و نوزاد مشکلاتی ایجاد نماید و سلامتی آن ها را تهدید کند.

نکته:گاهی علائم بیماری تیروئید با علائم یائسگی اشتباه گرفته می شود. بروز بیماری تیروئید به خصوص کم کاری تیروئید بعد از یائسگی شایع است.

تاثیر بیماری تیروئید بر باروری

هم پرکاری تیروئید و هم کم کاری تیروئید می توانند باردار شدن را سخت کنند این امر به این دلیل است که مشکلات هورمون تیروئید می توانند تعادل هورمون هایی که باعث تخمک گذاری می شوند را مختل کنند. کم کاری تیروئید همچنین می تواند باعث شود بدن شما پرولاکتین بیشتری تولید کند، این هورمون به بدن دستور تولید شیر می دهد و همچنین مانع تخمک گذاری می شود.

تیروئید

هورمون های تیروئید برای رشد مغز جنین در دوران بارداری ضروری است به همین دلیل هورمون های مرتبط با بارداری سطح هورمون های تیروئید را در خون مادر بالا می برند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...