دانشنامه فرزند

درد رباط گرد در دوران بارداری
درد در بارداری

دانشنامه فرزند: بارداری با طیف گسترده ای از عوارض همراه است زیرا بدن شما دائما در حال تغییر می باشد. جنین شما هر روز رشد می کند و محل زندگیش برای او کوچک و تنگ می شود، این موضوع می تواند باعث ایجاد درد و ناراحتی گردد که البته طبیعی است. درد رباط گرد یک درد شایع در دوران بارداری می باشد.

درد رباط گرد چیست؟

رباط های گرد، بافت های نواری شکل هستند مانند طناب که رحم را به کشاله ران وصل می کنند. بافت رباط های گرد مانند بندناف است. هنگامی که جنین در دوران بارداری رشد می کند این رباط ها از ناحیه کشاله ران به سمت بالا و به قسمت های شکم و لگن کشیده می شوند. با کشیدگی، رباط ها سفت تر می شوند و باعث ایجاد درد می گردند.

درد رباط گرد در کدام نواحی احساس می شود؟

معمولا در یک یا هر دو طرف زیر شکم، لگن یا ناحیه کشاله ران احساس درد شدید و ناگهانی داشته باشید. درد رباط گرد در دوران بارداری معمولا پس از انجام فعالیت بدنی بیشتر از حد معمول در ناحیه تحتانی شکم ایجاد می شود.

درد رباط گرد در بارداری چه زمانی آغاز می شود؟

معمولا نخستین بار در حدود 16 الی 20 هفتگی این درد را حس می کنید البته در صورتی که این بارداری اول شما نیست ممکن است دردها را زودتر احساس کنید. در هر صورت سه ماهه دوم بارداری زمانی است که رحم به سمت شکم فشار وارد می کند که باعث ایجاد درد می گردد.

درد رباط گرد چه مدت طول می کشد؟

درد رباط گرد در سه ماهه دوم بارداری آغاز می شود اما ممکن است در سه ماهه سوم نیز ادامه پیدا کند. در حالت عادی شاید این درد هر بار چند ثانیه بیشتر طول نکشد اما در صورتی که شما روز پر جنب و جوشی را پشت سر گذاشته باشید ممکن است چند ساعتی ادامه یابد.

علائم درد رباط گرد در دوران بارداری

این دردها دائمی نیستند و می آیند و می روند در بسیاری از خانم ها در بارداری های بعدی شدت آن کم یا کلا متوقف می شود. علائم زیر می توانند نشانه درد رباط گرد باشند:

 • درد شدید و ناگهانی هنگام تغییر موقعیت سریع

  مثلا هنگام تغییر حالت در تختخواب، تغییر حالت از نشسته به ایستاده یا هنگام سرفه و خندیدن

 • درد در قسمت زیر شکم یا لگن

  رباط گرد از ناحیه کشاله ران تا شکم و لگن امتداد دارد شما ممکن است درد را در هر کدام از این نواحی حس کنید.

 • احساس درد بعد از فعالیت بدنی

  فعالیت بدنی مانند پیاده روی در طول روز می تواند منجر به افزایش درد رباط های گرد شود.

  • درد و گرفتگی شدید
  • تب و لرز
  • خونریزی
  • ادرار دردناک
  • ترشحات غیرمعمول واژن
  • سرگیجه

دکتر را خبر کنید: اگر درد شما با استراحت تسکین نمی یابد یا احساس درد، شدید و مداوم است با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت بروز هر یک از علائم زیر باید فورا به پزشک مراجعه کنید:

برای بهبود درد رباط گرد چه کنیم؟

درست است که درد رباط گرد در دوران بارداری طبیعی است اما باز هم می تواند آزار دهنده باشد. بهترین اقدام برای کاهش درد، پیشگیری از بروز آن است.

 • از ورزش های سنگین و طولانی تر از حد معمول خودداری کنید، اگر با انجام یک ورزش ملایم دچار درد نمی شوید همان را انتخاب کنید.

 • تغییر حالت نشست و برخاست های خود را آهسته و با احتیاط انجام دهید.

 • کمربندهای بارداری از شکم شما حمایت می کند و باعث تسکین دردهای رباط گرد و لگن می شود.

 • یک حمام با آب ولرم (نه خیلی گرم) می تواند باعث تسکین درد شود.

 • درد رباط گرد یکی از علائم بارداری است که نشان می دهد بدن شما برای پرورش فرزندتان سخت در تلاش است و این می تواند یک یادآوری خوب برای آرامش و تمرکز بیشتر شما بر روی مراقبت از خود و فرزندتان باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «علایم و مشکلات» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...