دانشنامه فرزند

شیردهی و ایمپلنت یا کاشت سینه
شیردهی

دانشنامه فرزند: هیچ چیزی نمی تواند مانع توانایی یک زن در شیر دادن به کودک شود، با این حال تغییراتی در آناتومی سینه ها می تواند مشکلاتی ایجاد کند. یکی از این تغییرات کاشت سینه یا ایمپلنت است که می تواند عوارض جانبی در توانایی شیردهی به کودک داشته باشد.

آیا با ایمپلنت سینه می توانید شیر بدهید؟

بیشتر زنانی که کاشت سینه انجام داده اند مشکلی در شیردهی ندارند اگرچه تحقیقات محدودی در این رابطه انجام شده است. تاثیر کاشت سینه بر شیردهی معمولا به نوع جراحی بستگی دارد اما ایمپلنت تاثیری بر توانایی تولید شیر و همچنین مکیدن نوزاد ندارد.

عوامل موثر بر تغذیه با شیر مادر با ایمپلنت

 • زمان جراحی

  سینه ها در دوران بارداری تغییرات قابل توجهی می کنند و تعداد لوبول های شیر در سینه ها افزایش می یابد. تغییراتی که در طی دوران بارداری در سینه ها رخ می دهد بر بهبود توانایی شیردهی موثر است. زنانی که چندین سال قبل از مادر شدن کاشت سینه انجام داده اند در مقایسه با زنانی که فاصله عمل آن ها و بارداری کم است شانس بیشتری برای شیردهی دارند.

 • نوع برش سینه

  جراح ممکن است برش های مختلفی برای قرار دادن ایمپلنت ایجاد کند. برش پیراریولا تا خارج لبه بیرونی آئرولا می رود و ممکن است به انتهای عصب اطراف نوک سینه آسیب برساند و احتمال صدمه دیدن لوبول های شیری نیز وجود دارد. اگر شما در آینده قصد بارداری و شیردهی دارید بهتر است برش عضلانی را انتخاب کنید که لبه تحتانی پستان برش می خورد و خطر آسیب کمتری را به همراه دارد.

 • قرار دادن ایمپلنت

  دو روش برای قرار دادن ایمپلنت سینه وجود دارد: در زیر عضله و یا بالای عضله. اگر ایمپلنت در بالای عضله سینه قرار بگیرد احتمالا در ترشح شیر اختلال ایجاد کند بنابراین اگر در آینده قصد شیردهی دارید بهتر است ایمپلنت در زیر عضله قرار بگیرد.

 • روند بهبودی

  میزان برش و سرعت بهبودی آن نقش مهمی در اینکه بتوانید شیردهی داشته باشید یا خیر دارد. از این رو مراقبت های بعد از جراحی و تجویز داروهای مناسب بسیار مهم است تا سینه های شما بتوانند در مسیر تغذیه با شیر مادر قرار بگیرند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «شیردهی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...