دانشنامه فرزند

آموزش اعضای خصوصی بدن به کودک
مادر و کودک

دانشنامه فرزند: آموزش مراقبت های جنسی امروزه موضوعی است که موافقین و مخالفین زیادی دارد. نکته ای که شاید برخی از مخالفین این موضوع در نظر نمی گیرند این است که آموزش مراقبت های جنسی با آموزش مسائل جنسی به کودک متفاوت است.

شما باید به فرزند خود بیاموزید که بدن هر کسی به خودش تعلق دارد و هیچ کس اجازه ندارد تماس بدنی با او داشته باشد، این موضوعات باید از همان کودکی به او آموخته شود. به عنوان مثال کودک 6 ماهه ای که دچار اضطراب جدایی است و ترس از غریبه دارد نباید سایر بزرگسالان او را به زور از آغوش مادرش جدا کنند و ببوسند.

بنابراین اولین قدم برای آموزش مراقبت های جنسی به کودک این است که از همان ابتدای تولد به فرزندمان این اجازه را بدهیم که هر زمان تماس فیزیکی ای باعث آزارش شد آن را بروز دهد و در مقابل آن، از او حمایت کنیم.

قدم دوم آموزش این است، زمانی که فرزندتان به آلت تناسلی یا قسمت های خصوصی بدن خودش یا دیگران توجهی نشان می دهد که معمولا با شروع از پوشک گرفتن (از 18 ماهگی الی 3 سالگی) رخ می دهد، با آموختن نام صحیح آلت تناسلی و قسمت های خصوصی بدنش به او، آموزش مراقبت جنسی را شروع کنید.

سن دقیقی نمی توان برای این موضوع مشخص کرد بلکه شما به عنوان والدین باید تشخیص دهید فرزندتان چه زمانی این آمادگی را دارد. زمانی که احساس کردید فرزندتان قسمت های خصوصی بدن خود را کشف کرده یا سوال می پرسد، مثلا سوالاتی نظیر «این چیه؟»، «چرا باید بشورمش؟»، «چرا باید بپوشونمش؟» و ... زمان مناسبی است که اسم صحیح اعضای خصوصی بدن را به کودک آموزش دهیم.

حالا ممکن است برای تان سوال پیش بیاید که نام صحیح این اعضا چیست و باید چگونه به کودک معرفی شوند؟ اسمی که اگر کودک مشکلی داشت بتواند بلند مطرح کند و خجالت نکشد و مهم تر این که شما خجالت نکشید. متاسفانه مفاهیمی که امروزه بیان می شود بار جنسی منفی ای دارد و نمی توان آن ها را به کودک آموزش داد، بنابراین توصیه می شود نام اعضای خصوصی بدن را به صورت آلت تناسلی، باسن و سینه ها بیان کنید و به فرزند خود بگویید که اجازه ندارد به قسمت های خصوصی بدن کسی دست بزند و به کسی هم اجازه ندهد به قسمت های خصوصی او دست بزند. باید به کودک یاد بدهید این قسمت های خصوصی باید پوشیده نگه داشته شوند. علاوه بر آلت تناسلی در مورد لمس سینه و لب نیز به او متذکر شوید و از او بخواهید هر زمان از هر تماسی ناراحت بود حتما بدون خجالت این موضوع را با شما مطرح کند و شما همیشه پشتیبان او خواهید بود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 2.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...