دانشنامه فرزند

آلودگی هوا
آلودگی هوا

دانشنامه فرزند: آلودگی هوا، مواد معلق در هوا است که ساخته انسان یا طبیعت می باشد و می تواند به سلامت انسان ها و محیط زیست آسیب برساند. ذرات ریز ناشی از سوختن زغال سنگ، سوخت های فسیلی و چوب می تواند به ریه های ما راه پیدا کرده و در رگ های خونی پخش شوند.

خطرات آلودگی هوا

گزارش معتبری از سوی سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال 2013 اظهار داشت که آلودگی هوا در فضای آزاد می تواند خطرات عمده ای بر سلامت انسان بگذارد. آلاینده های هوا می توانند آسم را تشدید کنند، سرفه را افزایش داده و عملکرد ریه را کاهش دهند. همچنین باعث افزایش خطر برونشیت، سردرد، تپش قلب نامنظم، سکته قلبی غیرکشنده و مرگ زودرس در افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی می شود. علت عمده آلودگی هوا در شهرها ناشی از اگزوز خودروها، اتوبوس ها و هواپیماست. آلاینده ازون که در اثر تعامل گازهای موتور و سوخت با اشعه خورشید تشکیل می شود نیز یک عامل مهم است. رطوبت موجود در هوا با اکسید نیتروژن و دی اکسید گوگرد آزاد شده توسط وسایل نقلیه، کارخانه ها و نیروگاه ها (که سوخت آن ها زغال سنگ یا روغن است) ترکیب شده و ایجاد باران اسیدی می کند. مناطق روستایی نیز از آلودگی هوا مصون نیستند و گردوغبار ناشی از تراکتورها، کامیون ها و اتومبیل هایی که در جاده های خاکی یا ماسه ای در حرکتند، معادن سنگی و دود ناشی از آتش سوزی محصولات زراعی و چوب همگی می توانند منجر به آلودگی هوا در مناطق روستایی گردد.

چه کسانی تحت تاثیر آلودگی هوا قرار می گیرند؟

اگرچه آلودگی هوا برای همه افراد خطرناک است اما گروه های ویژه ای در معرض خطرات بیشتر قرار دارند:

 • بیماران مبتلا به آسم
 • بیماران قلبی
 • افراد مبتلا به بیماری های تنفسی
 • کودکان
 • افرادی که در فضای آزاد ورزش می کنند
 • سالمندان
 • بیماران مبتلا به دیابت
 • خانم های باردار

سطح آلودگی هوا چگونه اندازه گیری می شود؟

آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) جهت درک هر چه بهتر کیفیت هوای محلی به طور روزانه، شاخصی به نام شاخص کیفیت هوا (AQI) در اختیار مردم قرار داده است. شاخص کیفیت هوا مقداری بین 0 تا 300 می باشد. هر چه این مقدار بالاتر باشد نگرانی های بهداشتی بیشتر می شود. هنگامی که سطح AQI بالاتر از 100 باشد، کیفیت هوا ناسالم طبقه بندی می شود، هنگامی که سطح AQI به عددی بین 101 تا 150 برسد گروه های در معرض خطر باید تا حد امکان کمتر از منزل خارج شوند و از فعالیت در فضای آزاد بپرهیزند زیرا ورزش باعث افزایش جذب هوا می شود. هنگامی که شاخص کیفیت هوا عددی بین 151 تا 200 باشد به این معنی است که همه افراد باید مدت زمان در معرض قرار گرفتن خود را کاهش دهند. اگر شاخص کیفیت هوا به 201 تا 300 برسد برای گروه های حساس (خصوصا بیماران قلبی) ناسالم تلقی می شود و باید از تمام فعالیت ها در فضای باز خودداری کنند.

برای محافظت از خود و خانواده در مقابل آلودگی هوا چه باید کرد؟

آلودگی هوا در گرم ترین ساعت روز به حداکثر می رسد پس فعالیت های فضای باز خود را برای اوایل صبح یا اواخر عصر نگه دارید. از پیاده روی یا دوچرخه سواری در خیابان های شلوغ خودداری کنید. اگر در حال رانندگی در ترافیک هستید از سیستم تهویه مطبوع خودرو استفاده کنید.

اگر در مکانی هستید که امکان دور بودن از آلودگی را ندارید سعی کنید یک دستمال روی دهان و بینی خود قرار دهید تا به فیلتر گاز و دود کمک کند. غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان مانند میوه و سبزی می توانند از بدن شما در برابر رادیکال های آزادی که آلودگی هوا ایجاد کرده محافظت کنند. فراموش نکنید که فضای داخلی نیز ممکن است آلوده شود برای محدود کردن آلودگی داخل منزل راهکارهای زیر توصیه می شود:

 • یک دستگاه تصفیه هوای داخلی تهیه کنید.
 • فیلترهای روی دستگاه تصفیه هوا و بخاری را تمیز نگه دارید.
 • درزگیری کنید.
 • مرتب اسباب بازی ها و ملحفه ها را بشویید.
 • سطوح سخت را گردگیری کنید.
 • در روزهایی که کیفیت هوا سالم است پنجره ها را باز کنید تا هوا گردش پیدا کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زندگی سالم» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...