دانشنامه فرزند

زخم دهانه رحم
رحم

دانشنامه فرزند: دهانه رحم یا گردن رحم (سرویکس) تحتانی ترین قسمت رحم می باشد و تنها قسمتی است که به طور مستقیم از طریق معاینه واژن دیده می شود، مانند هر بافت دیگری در بدن بافت دهانه رحم نیز می تواند دچار التهاب و تورم شود.

شایع ترین علت التهاب دهانه رحم، عفونت است به خصوص پس از شروع رابطه جنسی که انواع باکتری ها و بیماری های مختلف جنسی انتقال می یابد و می تواند بافت دهانه رحم را دچار مشکل سازد. از علل دیگر التهاب می توان استفاده از مواد اسپرم کش که بعضی خانم ها به منظور روش جلوگیری از بارداری استفاده می کنند یا حساسیت به ماده ای که در ساخت کاندوم استفاده می شود و یا استفاده مکرر از دوش واژینال نام برد.

ترشحات غیر طبیعی معمولا اولین نشانه التهاب دهانه رحم است که می تواند به شکل رنگ غیر عادی، بوی نامطبوع و یا سوزش و خارش بروز یابد. درد یا سوزش در حین نزدیکی و یا لکه بینی پس از نزدیکی نیز می تواند نشانه التهاب در دهانه رحم باشد. برای درمان زخم دهانه رحم اولین قدم استفاده از داروهای ضد التهابی یا ضد میکروبی مخصوص برای درون واژن است اما گاهی پزشک بر اساس معایناتی که انجام می دهد ممکن است لازم بداند دهانه رحم شما را با دوربین مخصوصی به نام کلپوسکوپ معاینه کند. کلپوسکوپ یک دوربین دو چشمی است که به پزشک امکان معاینه دهانه رحم با بزرگ نمایی را می دهد و به تشخیص بهتر پزشک جهت نمونه برداری کمک می کند. اکثر مواقع جواب نمونه برداری، همان التهاب دهانه رحم را نشان می دهد، اما گاهی اوقات تغییرات پیش سرطانی و یا سرطان دهانه رحم می باشد که با تشخیص به موقع و درمان زود هنگام قابلیت علاج پذیری افزایش می یابد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 4.8 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...