دانشنامه فرزند

یبوست در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند
یبوست

دانشنامه فرزند: هضم شیر مادر برای نوزادان بسیار آسان است، در واقع شیر مادر مانند یک ملین طبیعی عمل می کند بنابراین در نوزادانی که انحصارا از شیر مادر تغذیه می کنند احتمال بروز یبوست بسیار کم می باشد. اما به این معنی نیست که این نوزادان به هیچ وجه دچار یبوست نمی شوند.

علائم یبوست در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند

به یاد داشته باشید که تعداد دفعات دفع مدفوع نمی تواند نشانه دقیقی از یبوست باشد. بسیاری از نوزادان در هنگام دفع مدفوع فشار می آورند، دلیل این کار این است که از عضلات شکمی خود برای عبور مدفوع کمک می گیرند. نوزادان زمان زیادی را دراز کشیده هستند و قطعا جاذبه نمی تواند برای دفع به آن ها کمک کند بنابراین مجبور می شوند فشار بیشتری وارد بیاورند تا مقداری روده را حرکت دهند. علائم زیر می توانند نشانه های یبوست باشند:

 • شکم نوزاد سفت، محکم و متورم شده است.
 • مدفوع سفت و مانند سنگریزه است.
 • در هنگام دفع مدفوع گریه می کند.
 • بی اشتها شده است.
 • مدفوع خونی که سفت است (این خون ممکن است ناشی از پارگی جزئی بافت مقعد به دلیل خروج مدفوع سفت شده باشد)

دلایل یبوست در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند

در اغلب موارد نوزادان تا زمان معرفی غذای کمکی یعنی در حدود 6 ماهگی دچار یبوست نمی شوند. در صورتی که کودک غذای کمکی را شروع کرده برخی از این غذاها ممکن است یبوست ایجاد کنند:

 • غلات برنج

  برنج موجب یبوست می شود به این صورت که آب روده را جذب می کند و باعث سفتی مدفوع می گردد. اگر کودک شما دچار علائم یبوست شده بهتر است جو یا جودوسر را جایگزین نمایید.

 • موز

  این میوه یکی از مقصران اصلی یبوست کودک شماست به همین دلیل پیشنهاد می شود موز را با مقداری آب یا آبمیوه طبیعی کاملا مخلوط کرده و سپس به کودک بدهید.

 • رژیم غذایی با فیبر کم

  ماکارونی و نان های سفید جزء غذاهای با فیبر پایین هستند بدون دریافت فیبر کافی عبور مدفوع از روده ها برای کودک دشوار خواهد بود.

 • موارد دیگری که ممکن است ایجاد یبوست کنند عبارتند از:

 • عدم دریافت مایعات کافی در طول روز

  همیشه سعی کنید قبل از وعده غذایی جامد به کودک شیر بدهید. مایع کمک می کند تا مدفوع راحت تر دفع شود.

 • استرس

  مسافرت، گرما و برخی تغییرات می توانند برای کوک استرس زا باشند و باعث یبوست شوند.

 • بیماری

  مشکلات معده باعث استفراغ و اسهال می گردد و اینها باعث کم آب شدن بدن و در نتیجه یبوست می شوند، حتی بیماری های ساده ای نظیر سرماخوردگی به دلیل کاهش اشتها باعث جذب کمتر مایعات می شوند و همین امر موجب یبوست می گردد. گاهی برخی مشکلات سلامتی مانند وجود ناهنجاری در دستگاه گوارش نیز می توانند دلیل یبوست باشند که البته موضوع نادری می باشد.

میزان و نوع مدفوع نوزادی که از شیر مادر تغذیه می کند

میزان مدفوع کودکان در سنین مختلف متفاوت است و در حد زیادی به برنامه غذایی آن ها وابسته می باشد.

سن نوزاد میزان و نوع مدفوع
1 تا 4 روز اول پس از تولد نوزاد روزی یک بار مدفوع می کند و رنگ آن سبز تیره یا سیاه مایل به سبز تیره یا سبز مایل به قهوه ای است و با افزایش میزان شیردهی رنگ آن روشن تر می شود.
5 تا 30 روز پس از تولد روزانه بین 3 تا 8 بار یا بیشتر دفع مدفوع دارد، رنگ آن سبز تیره یا سیاه مایل به سبز تیره یا سبز مایل به قهوه ای است و با افزایش شیردهی، مدفوع شل تر و مایل به زرد می شود.
1 تا 6 ماهگی نوزاد در این زمان کامل به شیر خوردن وارد شده است، در این بازه سنی ممکن است حتی هر چند روز یک بار مدفوع کند. حتی ممکن است کودک دو هفته مدفوع نداشته باشد که گاهی می تواند طبیعی باشد.
6 ماهگی به بعد زمانی که کودک غذای جامد را شروع می کند (حدود 6 ماهگی) ممکن است تغییراتی در مدفوع او ایجاد شود. دلیل تغییرات مدفوع این است که دستگاه گوارش کودک هنوز به طور کامل بالغ نشده و باید غذاهای جدید را هضم کند. علاوه بر این برخی مواد غذایی منجر به یبوست می شوند.

درمان یبوست نوزاد در دوران شیردهی

 • در زمانی که غذاهای جامد را شروع می کنید بهتر است برنامه غذایی سرشار از فیبر انتخاب کنید، به عنوان مثال به جای برنج از غلات پر فیبر مانند جو استفاده کنید یا زمانی که میوه و سبزیجات را به برنامه غذایی اضافه می کنید مواد غذایی پر فیبر نظیر پوره آلو یا نخودفرنگی را انتخاب کنید.

 • پاهای کودک را به عقب و جلو ببرید و به حالت دوچرخه حرکت دهید. کودک را بر روی شکم قرار دهید و با نشان دادن اسباب بازی او را تشویق به حرکت کنید. فعالیت می تواند از یبوست جلوگیری کند.

 • شکم کودک را ماساژ دهید. با دست خود دقیقا از کنار ناف دایره بکشید و به آرامی دایره ها را بزرگ تر کنید.

تاثیر رژیم غذایی مادر شیرده بر نوزاد

گاز و فیبر از مادر به نوزاد منتقل نمی شود، همچنین اسید موجود در غذاهای اسیدی نظیر مرکبات و گوجه فرنگی نیز به کودک انتقال نمی یابد. در نتیجه یک مادر شیرده می تواند تقریبا هر غذایی که می خواهد را در حد تعادل مصرف نماید. هیچ غذایی به طور کلی ممنوع نمی باشد مگر اینکه کودک نسبت به آن واکنش منفی نشان دهد. فراموش نکنید که شیر مادر از آنچه در جریان خون شماست ساخته می شود و نه از محتویات دستگاه گوارش! با این حال انتخاب یک رژیم غذایی سالم و متعادل در دوران شیردهی اهمیت فراوانی دارد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

 • روش های درمانی ساده برای رفع یبوست موثر نیستند.
 • کودک پریشان به نظر می رسد.
 • کودک از خوردن غذا امتناع می ورزد.
 • دچار استفراغ شده است.
 • کودک تب دارد.
 • شکم کودک سفت و متورم شده است.

پزشک کودک را معاینه می کند و در صورت لزوم آزمایش هایی جهت بررسی بیشتر تجویز می نماید. به یاد داشته باشید که هرگز نباید قبل از مشورت با پزشک از ملین یا شیاف برای کودک استفاده کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 15 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...