دانشنامه فرزند

درمان اضطراب در دوران بارداری
اضطراب در بارداری

دانشنامه فرزند: در صورتی که اضطراب شما خفیف باشد به طور معمول نیاز به درمان خاصی ندارد هرچند بهتر است باز هم موضوع را با پزشک تان در میان بگذارید. در صورتی که اضطراب شدید باشد پزشک بر اساس بررسی مزایا و خطرات داروهای مناسب را برای شما تجویز می کند. اضطراب در دوران بارداری می تواند خطر ابتلا به شرایطی نظیر پره اکلامپسی، زایمان زودرس و کم وزنی نوزاد هنگام تولد را افزایش دهد. پس بهتر است به خاطر فرزندتان برای بهبود خود تلاش کنید.

در مورد احساسات تان صحبت کنید

اگر در دوران بارداری خود احساس اضطراب دارید لازم است که درباره آن با فردی صحبت کنید، این فرد می تواند شریک زندگی شما، یک دوست نزدیک یا عضوی از خانواده باشد. گاهی تنها به اشتراک گذاشتن احساسات با دیگران می تواند سایه اضطراب را از زندگی شما کم رنگ کند. حتی بهتر است از پزشک زنان خود بخواهید درمانگری در این زمینه به شما معرفی نماید.

ورزش کنید

انجام فعالیت هایی که باعث کاهش استرس و اضطراب باشد گزینه مناسبی است. فعالیت بدنی باعث آزاد شدن اندروفین در بدن می شود که یک مسکن طبیعی برای مغز است. فعالیت های موثر در این زمان شامل موارد زیر است:

  • پیاده روی
  • شنا
  • یوگا

هر آنچه که احساس می کنید به آن علاقه دارید و شما را خوشحال می کند انجام دهید. حتی 5 دقیقه فعالیت هوازی نیز می تواند مزایای مثبتی داشته باشد. همیشه قبل از شروع یک ورزش جدید در دوران بارداری باید با پزشک خود مشورت کنید.

ورزش های ذهنی انجام دهید

برخی فعالیت ها به بدن برای آزاد سازی اندورفین کمک می کنند بدون اینکه باعث شوند شما عرق بریزید، از جمله:

  • مراقبه یا مدیتیشن
  • طب سوزنی
  • ماساژ درمانی
  • تمرینات تنفسی

تنفس عمیق شکمی به مدت 20 تا 30 دقیقه در روز به کاهش اضطراب شما کمک می کند. این کار باعث می شود اکسیژن بیشتری به مغز برسد و تحریک پذیری سیستم عصبی را کاهش می دهد. برای انجام این تمرین بهتر است یک جای راحت بنشینید، چشمان خود را ببندید و لبخند زدن خود را از درون احساس کنید و تنش عضلات را آزاد سازید. سپس تصور کنید در پاهای شما سوراخ وجود دارد، نفس عمیق بکشید و سعی کنید گردش هوا در تمام بدن تان را تصور کنید. دم و بازدم را چندین بار تکرار کنید.

استراحت کنید

شما باید خواب کافی داشته باشید حتی اگر بارداری باعث شده همیشه بدخواب شوید. بهتر است استراحت را در اولویت قرار داده تا بتوانید اضطراب خود را کنترل کنید. حتی اگر شب ها گاه و بی گاه از خواب بیدار می شوید سعی کنید در طول روز هر زمان احساس خستگی کردید بخوابید.

احساسات خود را روی کاغذ بیاورید

گاهی اوقات ممکن است تمایلی به صحبت با دیگران نداشته باشید پس حتما شروع به نوشتن افکار خود بدون ترس از قضاوت دیگران کنید. به مرور متوجه می شوید نوشتن افکار و احساسات چقدر به آرامش تان کمک می کند و بهتر می توانید نگرانی های خود را مدیریت کنید.

دانش خود را بالا ببرید

گاهی اوقات اضطراب در دوران بارداری به دلیل توکوفوبیا (ترس از زایمان) است در این صورت حتما در کلاس های بارداری و زایمان شرکت کنید و آگاهی خود را از مراحل زایمان و آنچه بدن شما انجام می دهد بالا ببرید. اینکه بدانید در هر لحظه چه اتفاقی در انتظار شماست می تواند اضطراب تان را کاهش دهد. علاوه بر راهکارهایی که برای کنترل درد در این کلاس ها می آموزید، فرصتی دست می دهد تا با سایر مادرانی که ممکن است نگرانی های مشابه داشته باشند آشنا شوید. همچنین می توانید با عضویت در مامی گپ با سایر مادران به گفتگو بپردازید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سلامت روحی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...