دانشنامه فرزند

بارداری چگونه اتفاق می افتد؟
بارداری

دانشنامه فرزند: قبل از این که برای بارداری اقدام کنید احتمالا همه چیز از نظرتان بسیار ساده است: نزدیکی می کنیم و باردار می شوم. اما باردار شدن نیاز به برنامه ریزی دقیق تری دارد و باید خودتان را برای آن آماده کنید. معمولا وقتی تصمیم می گیرید باردار شوید تمایل دارید در سریع ترین زمان ممکن این اتفاق رخ دهد. افزایش اطلاعات شما در مورد روند باردار شدن می تواند در تسریع این فرایند موثر باشد.

تخمک گذاری چیست؟

تخمک گذاری مرحله مهمی از فرآیند لقاح است که با بالغ شدن یک فولیکول در یکی از تخمدان های خانم انجام شده و سپس توسط تخمدان رها می شود. معمولا یک ماه تخمدان راست و یک ماه تخمدان چپ به تناوب این فرآیند را به عهده می گیرند. پس از آزاد سازی تخمک آن را از طریق شاخک های گلبرگی شکل وارد لوله فالوپ می کنند.

هر خانمی با حدود 1 تا 2 میلیون تخمک به دنیا می آید و بعد از رسیدن به سن بلوغ و شروع تخمک گذاری این تعداد به مرور کاهش می یابد. تا سن 37 سالگی ذخیره تخمدانی اغلب خانم ها 25000 است.

تخمک گذاری به طور معمول در اواسط راه چرخه قاعدگی اتفاق می افتد و دانستن زمان وقوع آن در برنامه ریزی برای بارداری بسیار اهمیت دارد. چون زمانی که تخمک وارد لوله فالوپ می شود منتظر دیدار با اسپرم می ماند تا لقاح صورت گیرد. اما اگر در آن زمان اسپرمی وجود نداشته باشد تخمک نابود می شود و لقاح حاصل نمی گردد. یک تخمک حدود 12 الی 24 ساعت زنده می ماند. اسپرم طول عمر بیشتری دارد و می تواند چندین روز در بدن زن زنده بماند. پس اگر شما چند روز قبل از تخمک گذاری هم نزدیکی داشته باشید هنوز ممکن است اسپرم های زیادی چشم انتظار تخمک مانده باشند و احتمال بارداری وجود دارد. قطعا نزدیکی در همان روز تخمک گذاری باعث می شود بیشترین شانس را برای باردار شدن داشته باشید اما این موضوع نیازمند پیگیری چرخه قاعدگی شما است.

روز اول پریود شما اولین روز چرخه قاعدگی تان حساب می شود. به مدت زمان شروع چرخه قاعدگی تا شروع چرخه بعدی، طول دوره قاعدگی می گوییم. طول دوره قاعدگی اکثر خانم ها 28 روزه است ولی اگر طول دوره شما عددی بین 21 تا 35 روز باشد همچنان طبیعی می باشد. بارداری ممکن است در اولین شب اقدام رخ دهد اما اگر بخواهیم واقع بینانه به قضیه بنگریم به طور معمول برای زوج های سالم حدودا شش ماه و یا بیشتر ممکن است طول بکشد.

لقاح چیست؟

شاید باورش سخت باشد اما هر یک از بیضه های مرد در هر ساعت حدود 4 میلیون اسپرم جدید تولید می کند و در هر انزال حدود 200 میلیون اسپرم به همراه مایع منی خارج می شود. مایع منی در واقع ترکیبی از مواد قندی، پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی پیچیده است که اسپرم ها از آن تغذیه می کنند و انرژی لازم برای حرکت از واژن به سمت تخمک را کسب می کنند. اولین چالشی که با آن روبرو می شوند واژن است. حالت اسیدی واژن ممکن است از ورود تعدادی از اسپرم ها جلوگیری کند و در نتیجه تنها بهترین گروه اسپرم ها می توانند از دهانه رحم عبور کرده و از آنجا درون مخاط رحم به سمت تخمک شنا کنند. چالش بعدی انتخاب مسیر درست است، هر ماه تخمک در یکی از لوله های فالوپ (چپ یا راست) به انتظار می نشیند و آن اسپرم هایی که لوله را اشتباه انتخاب می کنند درست است که کل مسیر را طی کرده اند اما موفق به دیدن تخمک نمی شوند. آن دسته ای هم که لوله صحیح را می یابند اگر بسیار زودتر از زمان آزاد شدن تخمک به آنجا برسند شاید تا آمدن تخمک نتوانند دوام بیاورند و اگر دیرتر برسند دیگر ممکن است تخمکی وجود نداشته باشد.

البته اسپرم هایی که موفق به دیدار با تخمک می شوند الزاما موفق نیستند. در نهایت تنها یک اسپرم شانس این را دارد که درون تخمک نفوذ پیدا کند. در صورتی که اسپرم خوش شانس بتواند خود را به مرکز برساند نیمی از سهم ژنتیکی خود را رها می کند و در نتیجه لقاح صورت می گیرد و تخمک بارور می شود. طی چند ساعت تخمک بارور شده که زایگوت نامیده می شود شروع به تقسیم شدن می کند و از لوله فالوپ به سمت رحم شناور می شود. تقسیم سلولی مرتب در حال انجام است تا تخمک بارور شده تبدیل به خوشه سلول ها که بلاستوسیست نام دارد شود و پس از حدود 5 روز بعد از لقاح، به رحم می رسد. در این زمان بلاستوسیست حدودا شامل 100 سلول است.

چگونه متوجه شویم بارداریم؟

وقتی بلاستوسیست به رحم می رسد همان جا خانه خود را انتخاب می کند و برای حدود هشت ماه و نیم آینده در همان جا می ماند. پس از چسبیدن موفقیت آمیز به دیواره رحم (لانه گزینی) سلول های بلاستوسیست شکفته می شوند. نیمی تبدیل به جفت و نیمی دیگر تبدیل به جنین خواهند شد. بدن شما به زودی خبرهای خوش درونش را با نمایش علائم بارداری اعلام می کند. از زمانی که لقاح صورت می گیرد ترشح هورمون HCG یا هورمون بارداری آغاز می شود. زمانی که مقدار این هورمون بیشتر شود می تواند باعث مثبت شدن جواب آزمایش بارداری شما گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 2.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...