دانشنامه فرزند

معرفی خانواده ویتامین B
ویتامین b

دانشنامه فرزند: خانواده ویتامین B همگی محلول در آب هستند. به این معنی که بدن قادر به ذخیره سازی مقادیر بیش از نیاز خود نیست و مقدار اضافی را به صورت روزانه به همراه ادرار دفع می کند. پس شما باید هر روز حداقل به اندازه نیاز روزانه بدن تان به این گروه از ویتامین ها مصرف کنید تا دچار کمبود نشوید.

ویتامین B1 یا تیامین

این ویتامین ترکیبی از سولفور و نیتروژن است. ویتامین B1 نقشی اساسی در همکاری با دیگر آنزیم های بدن در سوخت و ساز و تولید انرژی از کربوهیدرات ها، چربی ها و الکل دارد و به همین دلیل تضمین کننده یک اشتهای سالم است. این ویتامین موجب افزایش ادرار می شود. غلات فرآوری نشده، کورن فلکس و انواع مغزها بهترین منابع تیامین هستند. به ندرت پیش می آید کسی دچار کمبود این ویتامین باشد و فقط گاهی در الکلی ها مشاهده می شود.

ویتامین ریبوفلاوین یا B2

ریبوفلاوین هم مانند تیامین با آنزیم های بدن همکاری دارد و بدن بدون این ویتامین قادر به هضم پروتئین و کربوهیدرات نیست. ویتامین B2 از بافت های مخاطی حفاظت می کند. از منابع مهم ویتامین B2 می توان به گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، شیر، غلات سبوس دار، سبزیجات با برگ تیره رنگ مانند بروکلی و اسفناج اشاره کرد.

ویتامین B3 یا نیاسین

ویتامین B3 برای رشد طبیعی بدن ضروری است و مانند سایر ویتامین های گروه B با آنزیم ها همکاری دارد. این ویتامین باعث جریان یافتن اکسیژن در تمامی بافت های بدن می شود. ویتامین B3 باعث افزایش اشتها شده و در سوخت و ساز قندها و چربی ها به شما کمک می کند. کمبود این ویتامین در بدن باعث بروز بیماری ای به نام پلاگر می شود. گوشت و جایگزین های گوشتی مانند سویای غنی شده بهترین منابع نیاسین هستند.

ویتامین B6 یا پیریدوکسین

برای دریافت انرژی از مواد غذایی به ویتامین B6 نیازمندیم. این ویتامین نقشی اساسی در پاکسازی میزان اضافی هموسیستئین (اسید آمینه ای که از تجزیه پروتئین حاصل می شود) از خون دارد. کمبود این ویتامین می تواند احتمال ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد. بهترین منابع ویتامین B6 جگر، مرغ، ماهی، گوشت بره، شیر، تخم مرغ، برنج قهوه ای، حبوبات کامل، لوبیای سویا، سیب زمینی، لوبیاها، آجیل و انواع مغزها و سبزیجاتی که برگ های تیره رنگ دارند هستند. این ویتامین باعث بهبود خلق و خوی شما می شود. گاهی پزشکان برای بهبود تهوع در دوران بارداری ویتامین B6 را تجویز می کنند.

ویتامین B9 یا فولات

فولات یا اسید فولیک در ساخت DNA، سوخت و ساز پروتئین ها و ساخت اسیدهای آمینه لازم برای تشکیل سلول ها و بافت های جدید به کار می رود. فولیک اسید برای رشد طبیعی و ترمیم زخم ها نیز ضروری است. خانم های باردار جهت ساخت بافت های جنینی و بافت های مادری جدید به این ویتامین نیاز دارند. همچنین اسد فولیک باعث کاهش خطر بروز نواقص لوله عصبی در جنین (مانند بیماری اسپینابیفیدا) می شود.

از مهم ترین منابع اسید فولیک می توان به لوبیاها، سبزیجات با برگ تیره، جگر، خمیرمایه و انواع میوه ها اشاره کرد. خانم هایی که قصد بارداری دارند باید روزانه 400 میکروگرم اسید فولیک مصرف نمایند که این میزان تنها با رژیم غذایی حاصل نمی شود. پس توصیه بر آن است که قبل از بارداری مصرف مکمل اسید فولیک را آغاز کنند و حداقل تا پایان سه ماهه اول ادامه دهند. میزان بالای مصرف فولات هیچ اثر خطرناکی ندارد.

ویتامین B12 یا سیانوکوبالامین

ویتامین B12 باعث ساخت گلبول های قرمز سالم می شود و از میلین (ماده چربی که سلول های عصبی را پوشانده و به انتقال پیام های عصبی بین این سلول ها کمک می کند) نیز محافظت می کند. این پیام های عصبی باعث دیدن، شنیدن، فکر کردن، حرکت و تمامی اعمال حمایتی روزانه بدن می شوند. گیاهان قادر به ساخت ویتامین B12 نیستند. منابع ویتامین B12 گوشت قرمز، ماهی، مرغ، لبنیات و تخم مرغ می باشند. ویتامین B12 با این که محلول در آب است اما می تواند در کبد ذخیره شود.

بیوتین

بیوتین باعث انتقال اکسیژن و کربن بین سلول ها می شود. به سوخت و ساز چربی و کربوهیدرات ها کمک می کند و برای تشکیل اسیدهای چرب و اسیدهای آمینه لازم برای رشد طبیعی ضروری است. بیوتین باعث جلوگیری از تجمع چربی هایی که مانع از عملکرد کبد و کلیه ها می شود نیز می گردد. بهترین منابع بیوتین، جگر، زرده تخم مرغ، خمیرمایه، آجیل و لوبیاها هستند.

اسید پانتوتنیک

این ویتامین برای عملکرد آنزیم ها، مصرف کربوهیدرات ها و ساخت هورمون های ضروری است. همچنین در تثبیت میزان قند خون، مقابله با عفونت ها و محافظت از هموگلوبین اعصاب، مغز و ماهیچه ها موثر است. مصرف بیش از حد این ویتامین باعث اسهال و ناراحتی گوارشی می شود. اسید پانتوتنیک را می توان در منابعی مانند گوشت قرمز، ماهی، مرغ، لوبیاها، کورن فلکس های سبوس دار و محصولات غذایی حاوی حبوبات غنی شده یافت.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زندگی سالم» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...