دانشنامه فرزند

ترشحات قهوه ای در دوران بارداری
بارداری

دانشنامه فرزند: ترشحات قهوه ای در بارداری معمولا ترکیب ترشحات واژن به همراه خون قدیمی است. این خونریزی در داخل رحم یا در دهانه رحم رخ داده و در بیشتر موارد نیازی به نگرانی نیست اما در هر صورت بهتر است با پزشک مشورت کنید.

دلایل طبیعی برای ترشحات قهوه ای در بارداری

 • تغییر در سلول های دهانه رحم

  سلول های دهانه رحم به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری دچار تغییرات مختلفی می شوند. آن ها ممکن است بسیار حساس و شکننده شوند. مقاربت جنسی یا هر گونه فعالیت دیگری مانند معاینات پزشکی می تواند باعث تحریک دهانه رحم شده و ایجاد ترشحات قهوه ای کند. این موضوع طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد.

 • لانه گزینی

  یکی دیگر از دلایل طبیعی می تواند لانه گزینی باشد که حدود 6 الی 12 روز پس از نزدیکی در زمان تخمک گذاری، رخ می دهد و ممکن است بعد از لقاح، تخمک بارور شده خود را درون لایه رحم جای کند و این موضوع ممکن است باعث لکه بینی جزئی شود.

 • نزدیک شدن به زمان زایمان

  قبل از این که پروسه زایمان آغاز شود ممکن است مقداری ماده مخاطی از شما خارج شود، این ماده مخاطی از رسیدن باکتری به رحم جلوگیری می کند. با نزدیک شدن به زمان زایمان دهانه رحم نرم و نازک می شود و باعث خارج شدن ماده مخاطی به صورت ترشح قهوه ای یا قرمز می گردد.

دلایل غیرطبیعی برای ترشحات قهوه ای در بارداری

 • احتمال سقط جنین

  ترشحات قهوه ای خفیف در چند هفته اول بارداری ممکن است نشانه سقط جنین باشد. این موضوع به دلیل خونریزی در کوریون (خارجی ترین غشای اطراف جنین) رخ می دهد. توصیه می شود در صورت مشاهده ترشحات قهوه ای به خصوص اگر همراه با درد شکم و گرفتگی بود سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 • سقط جنین فراموش شده

  در صورتی که جنین به صورت خود به خودی از بین برود، پیشرفت بارداری متوقف می شود اما ممکن است بافت بلافاصله خارج نشود. ترشحات قهوه ای می تواند از علائم اولیه سقط جنین فراموش شده باشد.

 • بارداری پوچ

  این نوع بارداری به علت اختلالات کروموزومی رخ می دهد. این بیماری معمولا همراه با خونریزی شدید است اما ممکن است با ترشحات قهوه ای آغاز شود و نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

 • بارداری خارج از رحم

  این نوع بارداری زمانی رخ می دهد که جنین در لوله های فالوپ یا تخمدان ها، حفره شکمی و هر جایی خارج از رحم رشد کند. در این حالت رحم خالی می ماند اما هورمون ها افزایش می یابند که این موضوع می تواند منجر به خونریزی خفیف یا شدید گردد.

 • ناهنجاری های جفت

  برخی مشکلات در جفت مانند پایین آمدن جفت (در این حالت جفت دهانه رحم را می پوشاند) و جدا شدن جفت از هم می تواند باعث ایجاد ترشحات قهوه ای شود. هر دوی این شرایط می توانند منجر به خونریزی خفیف تا شدید شوند.

 • بیماری های مقاربتی

  عفونت های واژینال و یا دهانه رحم علاوه بر سوزش، خارش و بوی نامطبوع ممکن است باعث ایجاد ترشحات قهوه ای شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «علایم و مشکلات» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...