دانشنامه فرزند

عوامل موثر بر قدرت باروری
باروری

دانشنامه فرزند: باردار شدن برای بسیاری از خانم ها آسان به نظر می رسد اما برای بعضی ها هم چندان ساده نیست. همه چیز از رژیم غذایی گرفته تا رفع مشکلات بهداشتی جزئی، می تواند بر قدرت باروری موثر باشد.

سن

برای توضیح ساده در مورد تاثیر سن بر قدرت باروری می توان گفت خانم ها انبار تخمک هستند و مردان کارخانه اسپرم. این اصطلاحات به این معنی است که هر خانمی با تعداد مشخصی تخمک متولد می شود که به آن ذخیره تخمدان می گویند. در هر چرخه قاعدگی صدها فولیکول حاوی تخمک در تخمدان شروع به رشد می کنند اما تنها فولیکول بالغ شده تخمک گذاری می کند. با افزایش سن، ذخیره تخمدان یا تعداد فولیکول های اولیه تخمدان به طور چشمگیری کاهش می یابد، در واقع قدرت باروری یک بار بعد از سن 35 سالگی و یک بار دیگر بعد از 40 سالگی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

اختلالات تیروئید

به طور کلی بیماری های خود ایمنی مانند اختلالات تیروئید، بیماری آلیسون یا آنمی شدید که سیستم غدد درون ریز را هدف قرار می دهند بر کیفیت تخمک گذاری، اسپرم و شرایط هورمونی مساعد برای لقاح و لانه گزینی اثر گذار هستند. اگر احتمال می دهید عملکرد تیروئید شما دچار مشکل است حتما این موضوع را بررسی نمایید چون می تواند بر باروری شما تاثیر بگذارد.

تنبلی تخمدان

سندروم پلی کیستیک تخمدان یا همان تنبلی تخمدان یک اختلال شایع سیستم غدد درون ریز در بین زنان در سن باروری است. تخمدان خانم های مبتلا به این بیماری بزرگ تر از اندازه نرمال است و حاوی تعدادی فولیکول ریز یا مقداری مایع در هر تخمدان می باشد، علت این بیماری به طور دقیق مشخص نیست. تنبلی تخمدان در روند آزاد سازی تخمک اختلال ایجاد می کند. پلی کیستیک تخمدان یک عامل بالقوه در ناباروری است اما همچنان امکان بارداری وجود دارد. این بیماری می تواند باعث کاهش ذخیره تخمدان شود.

فیبروم

فیبروم رشد بی اندازه دیواره عضله رحم است که می تواند بر لانه گزینی جنین اثر بگذارد. این بیماری ممکن است علائم واضحی بروز ندهد اما بعضی خانم های مبتلا به این بیماری دچار خونریزی های شدید در دوران قاعدگی خود می شوند. تاثیر فیبروم ها بر باروری به اندازه و محل قرار گیری آن ها در رحم بستگی دارد که گاهی عمل جراحی جهت برداشتن فیبروم لازم است.

بیماری التهابی لگن

بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا و سوزاک عامل اصلی بیماری التهابی لگن (PID) می باشد که این بیماری باعث ایجاد التهاب و عفونت در لوله های فالوپ و در نتیجه ناباروری می شود. در این بیماری ممکن است لوله های رحمی آسیب ببیند یا مسدود شود که می تواند مشکلاتی را برای بارداری ایجاد نماید.

سرطان

ابتلا به سرطان بیضه و یا درمان سرطان با کمک شیمی درمانی می تواند بر قدرت باروری مردان اثرگذار باشد. در این موارد معمولا قبل از شروع درمان، اسپرم های فرد را فریز می کنند زیرا با شروع درمان توانایی مرد در تولید اسپرم از بین می رود. همچنین شیمی درمانی در خانم ها می تواند باعث یائسگی زودرس شود و در نتیجه امکان تخمک گذاری را از بین ببرد.

اندومتریوز

این بیماری به علت جریان برگشتی خون قاعدگی از طریق لوله های رحمی به داخل شکم و حفره لگن رخ می دهد. این بیماری اغلب در خانم هایی که تاکنون باردار نشده اند اتفاق می افتد. اندومتریوز می تواند هم بر کیفیت و هم بر تعداد تخمک ها اثر بگذارد.

محیط کار

شرایط محیط کار می تواند بر قدرت باروری افراد اثرگذار باشد، اگر بیشتر روز خود را بی تحرک و در یک محیط گرم می گذرانید این موضوع با دمای اسپرم و بیضه ها در ارتباط است. استفاده مداوم از حمام گرم، سونا و جکوزی نیز موثر است. در هنگام استفاده از لپ تاپ، دستگاه را روی پای خود قرار ندهید. لباس زیر تنگ و چسبان نیز مناسب نیست.

سیگار

نیکوتین موجود در سیگار باعث افزایش فعالیت ترشحی در سلول های لوله های رحمی می شود و در نتیجه تخمک بارور شده پس از لقاح نمی تواند به درستی لانه گزینی کند. همچنین سیگار کشیدن باعث کاهش انتقال جریان خون به رحم می شود که موجب محدود شدن رشد جنین می گردد. سیگار کشیدن بر ساختار ژنتیکی اسپرم نیز اثر منفی می گذارد.

کافئین

کافئین خطر سقط جنین را افزایش می دهد به همین دلیل توصیه می شود مصرف چای و قهوه را به حداکثر سه فنجان در روز یا کمتر از 200 میلی گرم کاهش دهید. کافئین می تواند از طریق جریان خون مادر به جنین منتقل شود اما جنین قادر به سوخت و ساز کافئین نیست. کافئین نه تنها در چای و قهوه بلکه در نوشیدنی های انرژی زا، شکلات، نوشابه و بسیاری از مکمل ها وجود دارد. کافئین همچنین بر قدرت باروری مردان اثر می گذارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...