دانشنامه فرزند

تاثیر کم کاری تیروئید درمان نشده بر بدن
تیروئید

دانشنامه فرزند: تیروئید غده پروانه ای شکل در گردن شماست، این غده هورمونی را تولید می کند که میزان انرژی مصرفی بدن را تنظیم می کند. زمانی که این غده تحرک کمی داشته باشد شما به کم کاری تیروئید مبتلا می شوید. با کاهش تولید تیروئید، عملکرد بدن شما کند می شود. کم کاری تیروئید می تواند بخش های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهد. کم کاری تیروئید بر متابولیسم، عملکرد ذهنی، سطح انرژی و حرکات روده اثرگذار است. بسته به میزان کاهش تولید هورمون تیروئید، علائم می تواند خفیف تا شدید باشد.

سیستم غدد درون ریز

هنگامی که به کم کاری تیروئید مبتلا می شوید سطح هورمون های T3 و T4 در بدن شما کاهش می یابد. وظیفه این هورمون ها کنترل متابولیسم بدن است و بر نحوه استفاده بدن از انرژی مدیریت می کنند. با ابتلا به این بیماری بسیاری از بخش های عملکرد اصلی بدن تان تغییر می کند و کند می شود.

سیستم گردش خون، قلب و عروق

کم کاری تیروئید باعث تضعیف و کند شدن ضربان قلب شما می شود. در این صورت قلب در پمپاژ خون ضعیف عمل می کند. در این وضعیت مثلا ممکن است در هنگام ورزش دچار نفس تنگی بشوید. با تنگ کردن شریان ها، موجب افزایش فشار خون می گردد. کم کاری تیروئید همچنین منجر به بالا رفتن کلسترول می شود. فشار خون بالا و افزایش کلسترول می توانند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهند.

سیستم عصبی

کم کاری تیروئید درمان نشده می تواند نحوه انتقال اعصاب از مغز، نخاع و بدن شما را تغییر دهد که می تواند منجر به شرایطی به نام نوروپاتی محیطی گردد. علائم این بیماری عبارتند از: بی حسی، سوزن سوزن شدن، درد یا سوزش در قسمت های آسیب دیده بدن

دستگاه تنفسی

کمبود هورمون تیروئید باعث تضعیف عضلات مورد استفاده برای تنفس می شود و در نتیجه کارایی ریه های شما کمتر می گردد و با انجام فعالیت بیش از حد معمول دچار تنگی نفس می شوید. کم کاری تیروئید باعث بروز آپنه خواب (توقف تنفس در حین خواب) می گردد.

دستگاه گوارش

کم کاری تیروئید حرکت مواد غذایی از معده به روده را آهسته کرده و سرعت هضم را کند می کند که همین امر می تواند منجر به سوزش سردل، یبوست و نفخ گردد.

قدرت باروری

زنان مبتلا به کم کاری تیروئید دوره های قاعدگی سنگینی را تجربه می کنند. کم کاری تیروئید منجر به نامنظم شدن قاعدگی یا از دست رفتن دوره های قاعدگی (آمنوره) می گردد. می تواند باردار شدن را دشوار سازد و در صورت بارداری نیز خطر سقط جنین را افزایش دهد.

سایر موارد

از آنجا که کم کاری تیروئید بر کندی متابولیسم بدن موثر است منجر به بروز علائم زیر می گردد:

  • خستگی
  • افزایش وزن
  • احساس سرما
  • تورم دست و پا

کمبود هورمون تیروئید موجب خشکی و رنگ پریدگی پوست می شود، تعرق را کاهش می دهد و بر نحوه کنترل دمای بدن شما اثر می گذارد. موها را نازک می کند و ناخن های شما شکننده می شوند. کم کاری تیروئید بر همه قسمت های بدن از مغز گرفته تا پوست اثرگذار است. با این حال شرایط برای همه افراد یکسان نیست با مصرف دارو با دوز مناسب و به صورت مداوم می توانید این بیماری را کنترل کرده و سلامت خود را حفظ کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...